Dodaj publikację
Autor
Irena Baur - Klecha
Data publikacji
2008-10-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
320

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera konspekt lekcji historii dla klasy I gimnazjum oraz kartę pracy ucznia. Publikacja ta jest częścią prezentacji multimedialnej pt. W cieniu kamiennych światyń i zamków - sztuka romańska.
 Pobierz (docx, 17,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z HISTORII DLA KL. I gimnazjum

TEMAT: W cieniu kamiennych świątyń i zamków - sztuka romańska.

Lekcja w oparciu o prezentację multimedialną

I) Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów z cechami stylu romańskiego oraz zabytkami sztuki romańskiej w Europie i na ziemiach polskich.

II) Cele operacyjne - uczeń potrafi:

Wymienić cechy charakterystyczne dla stylu romańskiego oraz podać cezury czasowe rozwoju sztuki romańskiej.

Wymienić elementy i wzory jakie sztuka romańska przejęła z kultury antycznej, bizantyjskiej i arabskiej.

Wymienić zabytki sztuki romańskiej w Europie i na ziemiach polskich.

Wyjaśnić pojęcia: styl romański, rotunda, portal, pergamin, drzwi gnieźnieńskie.

Zastosować w praktyce wiedzę zdobytą na lekcji historii.

Metody: praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o prezentację multimedialną

i podręcznik; praca z komputerem; pogadanka; rozmowa nauczająca.

Środki dydaktyczne: • mapa: Rozbicie feudalne w Polsce.

• prezentacja multimedialna na temat sztuki romańskiej (rozwój sztuki

romańskiej i jej charakterystyczne cechy);

• karta pracy;

• podręcznik - Historia kl. I gimnazjum, Wydawnictwo Rożak.

Tok lekcji.

L.p.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

1.

Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie obecności i zadania domowego.

2.

Rekapitulacja wtórna

wyjaśnij dlaczego kultura średniowiecza była kulturą uniwersalną?

wymień średniowieczne wzory i ideały godne naśladowania.

wyjaśnij pojęcia: asceta, scholastyka.

wyjaśnij kim byli: św. Franciszek z Asyżu i św. Tomasz z Akwinu?

Odpowiedzi zgłaszających się uczniów

3.

Zapoznanie uczniów z tematem i celami nowej lekcji. Udzielenie instruktażu odnośnie obsługi komputera podczas wykorzystania na lekcji prezentacji multimedialnej. Rozdanie

kart pracy.

Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

4.

Lekcja właściwa

Wprowadzenie i nawiązanie do tematu lekcji.

Omówienie treści dotyczących powstania i ukształtowania się sztuki romańskiej w Europie (X-XIII w.) - wzory przejęte ze sztuki antycznej, bizantyjskiej i arabskiej.

Pytanie - jakie wzory i elementy sztuka

romańska przejęła z tradycji?

Omówienie treści na temat cech charakterystycznych dla stylu romańskiego.

Pytanie - wymień charakterystyczne cechy

stylu romańskiego?

wyjaśnij co to jest portal?

Pokaz zdjęć prezentujących zabytki sztuki romańskiej w Europie (architektura).

Omówienie treści na temat rozwoju sztuki romańskiej w Polsce.

Pytanie - co to są rotundy?

wymień zabytki sztuki romańskiej na ziemiach polskich

Omówienie treści na temat drzwi gnieźnieńskich.

Pytanie - wyjaśnij co to są drzwi

gnieźnieńskie?

Uczniowie wyświetlają slajd pierwszy i drugi (praca w programie PowerPoint). Zapisują temat lekcji do zeszytów.

Uczniowie po przeczytaniu tekstu zawartego w slajdzie drugim odpowiadają na pytanie nauczyciela, a odpowiedź zapisują uzupełniając ćw. 1 w karcie pracy.

Uczniowie wyświetlają slajd trzeci. Po zapoznaniu się z jego treścią odpowiadają na pytania nauczyciela i uzupełniają ćw. 2 i 3 w karcie pracy.

Uczniowie wyświetlają slajdy od czwartego do dziewiątego, prezentujące ...