Dodaj publikację
Autor
Justyna Chudy
Data publikacji
2008-10-28
Średnia ocena
3,67
Pobrań
490

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki dla klasy IV wprowadzający uczniów do porównywania ułamków zwykłych.
 Pobierz (doc, 83,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki
dla klasy IV szkoły podstawowej

Temat: Porównywanie ułamków zwykłych.

Treści nauczania zawarte w podstawie programowej z działu „Ułamki zwykłe” punkt 3.5.

Cele lekcji:
- główne:
• porównywanie ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach lub licznikach
• intuicyjne porównywanie ułamków o różnych licznikach i mianownikach na podstawie rysunków
- operacyjne:
• uczeń porównuje ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach
• uczeń porównuje ułamki zwykłe o jednakowych licznikach
• uczeń utrwala pojęcia licznik, mianownik
• uczeń określa jaka część całości jest zaznaczona
• uczeń zaznacza na rysunku część całości

Metody pracy: burza mózgów, lekcja ćwiczeniowa

Środki dydaktyczne: ułamki w kole i ułamki w kwadracie do ćwiczeń manualnych, karty pracy, podręcznik

Formy organizacyjne: praca grupami, praca indywidualna

Przebieg zajęć:

|Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Uwagi |
| | | |
|Sprawy organizacyjne – sprawdzenie obecności, zapisanie | | |
|tematu lekcji. | | |
| | | |
|Pytania typu: jeżeli tort podzielono na 12 równych | | |
|kawałków, Ania zjadła [pic]tortu, a Tomek zjadł [pic]tortu,| | |
|to które dziecko zjadło więcej? | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |Uczniowie porównują ułamki: | |
| |[pic] i [pic], | |
| |[pic] i [pic], | |
| |[pic] i [pic], | |
| |a następnie formułują wniosek o porównywaniu ułamków o | |
| |jednakowych mianownikach: | |
| |Z dwóch ułamków o jednakowych mianownikach większy jest| |
| |ten, który ma większy licznik. | |
| | | |
| | | |
|Rozdanie zestawów plastikowych ułamków w kole i ułamków w | |Burza mózgów |
|kwadracie. | | |
|Pytania typu: jeżeli jedną paczkę ciastek sprawiedliwie | | |
|podzieli między siebie pięcioro dzieci, a drugą identyczną | | |
|paczkę sprawiedliwie podzieli między siebie ośmioro dzieci,| | |
|to w której grupie będą większe porcje? | | |
| | | |
| | | |
| |Uczniowie wśród plastikowych części odszukują | |
| |odpowiednie do podanych przykładów: | |
| |[pic] i [pic], | |
| |[pic] i [pic], | |
| |[pic] i [pic]. | |
| |Następnie wstawiają odpowiednie znaki i formułują | |
| |wniosek: | |
| |Z dwóch ułamków o jednakowych licznikach większy jest | |
| |ten, który ma mniejszy mianownik. |Praca grupami |
| | | |
| | | |
| | | |
| |Uczniowie odczytują jaka część całości jest zamalowana | |
|Rozdanie uczniom kart pracy oraz wytłumaczenie poleceń. |na rysunku oraz porównują otrzymane ułamki. | |
|(zał. nr 1) | | |
| |Uczniowie zaznaczają określoną część całości i | |
| |porównują otrzymane ułamki. | |
| | | |
| | |Burza mózgów |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Podsumowanie lekcji. | | |
| | |Realizacja programu |
|Zadanie pracy domowej – zad. 1 str. 43 z podręcznika | |naprawczego po sprawdzianie |
| | |szóstoklasisty. |

Zał. nr 1

Zad.1. Pod każdym rysunkiem napisz jaka część jest zamalowana oraz porównaj otrzymane ułamki zwykłe.
a)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

b)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

c)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

d)
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |

e)
|  |  |  | |  |  |  |
|  |  |  | |  |  |  |
|  |  |  | |  |  |  |

f)
|  |  | | |  |  |
|  |  | | |  |  |
|  |  | | |  |  |
|  |  | | |  |  |
|  |  | | |  |  |
|  |  | | |  |  |

g)
|  |  |  | |  |  |  |
|  |  |  | |  |  |  |

Zad.2. W każdym przykładzie zamaluj dowolne części oraz porównaj otrzymane ułamki zwykłe.
a)

b)

c)

d)

e)

f)

g)