Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Katalog alfabetyczny
Konspekt lekcji z Edukacji czytelniczej i medialnej
Cele lekcji:
Uczeń po lekcji powinien:
Wiedzieć:
- Co to jest katalog alfabetyczny.
- Do czego służy karta katalogowa.
- Jakie dane wpisuje się do karty katalogowej.
- Skąd czerpie się informacje przy tworzeniu opisu książki.
-Jak są ułożone karty katalogowe w katalogu alfabetycznym.
Umieć:
- Znaleźć wybrane informacje na karcie katalogowej
- Wypełnić kartę katalogową
- Sprawnie korzystać z katalogu alfabetycznego.
Metody pracy:
❖ Pokaz
❖ Pogadanka
❖ Praca w grupach
Pomoce dydaktyczne:
o Skrzynki z katalogu alfabetycznego
o Plansza dydaktyczna z powiększoną kartą katalogową
o Plansza dydaktyczna z opisem bibliograficznym książki
o Wybrane książki z biblioteki
o Kartki z poleceniami dla grup uczniów
o Karta pracy „Katalog alfabetyczny”
Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów i podanie tematu lekcji
2. Polecenie wyszukania w „Encyklopedii Wiedzy o Książce” hasła - katalog
3. Odczytanie definicji i wyjaśnienie, ze katalog to spis książek znajdujących się
w bibliotece. Każdy katalog dotyczy jednej konkretnej biblioteki
4. Pokazanie skrzynek z katalogu alfabetycznego i wyjaśnienie, że znajdują się w nich karty katalogowe. Wyjaśnienie układu kart w katalogu alfabetycznym.
5. Pokazanie uczniom planszy dydaktycznej z powiększoną kartą katalogową
i objaśnienie poszczególnych pól – pole hasła, znaku miejsca i opisu bibliograficznego
6. Szczegółowe omówienie poszczególnych pól i informacji w nich podawanych.
7. Pokazanie uczniom planszy dydaktycznej z opisem bibliograficznym książki. Wyjaśnienie skąd czerpane są informacje do opisu – z karty tytułowej i redakcyjnej.
8. Ustalenie jakie informacje są niezbędne przy tworzeniu opisu bibliograficznego książki – tytuł, autor , redaktor, ilustrator, tłumacz, oznaczenie wydania, miejsce i data wydania, nazwa wydawnictwa, elementy opisu fizycznego książki – ilość stron i format.
9. Rozdanie uczniom jednakowych książek i wspólne tworzenie na tablicy karty katalogowej dla tej książki.
10. Podział uczniów na 2-osobowe grupy. Rozdanie każdej grupie innej ksiązki
i polecenie stworzenia dla niej karty katalogowej
11. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania, wyjaśnienie wątpliwości.
12. Podział uczniów na 4-osobowe grupy i rozdanie kart z poleceniem wyszukania odpowiednich informacji w katalogu.
13. Wybór przez uczniów odpowiednich skrzynek i poszukiwanie potrzebnych kart katalogowych
14. Kontrola przebiegu zadania.
15. Rozdanie kart pracy i polecenie ich wypełnienia w formie zdania domowego.
Zestawy pytań do katalogu alfabetycznego
Zestaw I
1. Podaj w którym roku została wydana książka Cz. Centkiewicza „Czy foka jest biała”
2. Kto ilustrował książkę J. Domagalika „Koniec wakacji”?
3. Podaj jakie tytuły książek A. Bahdaja są w bibliotece.
Zestaw II
1. Gdzie i którym roku została wydana książka Z. Nienackiego „Pan Samochodzik i Fantomas”?
2. Ile stron ma książka S. Pagaczewskiego „Przygoda na Rodos ...