Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ
„PODRÓŻ WYCHOWANKÓW W STRONĘ KONFLIKTÓW-
UNIKAĆ, KONKUROWAĆ CZY WSPÓŁPRACOWAĆ?
Aneta Trojanowska
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Zajęcia warsztatowe przeznaczone są dla grupy osób w wieku 13 lat, uczniów I klasy
gimnazjum. Wybór tematu podyktowany został faktem przejścia wychowanków do nowego etapu
edukacyjnego – gimnazjum, co wiąże się z rozpoczęciem nowego etapu życia, zmianą warunków
środowiskowych, otoczeniem. Gimnazjum stanowi koniec, a zarazem początek nierzadko trudnego
okresu w życiu nastolatków, podejmowania wyborów, wchodzenia w nowe relacje międzyludzkie.
Zajęcia mają za cel strategiczny propagowanie zachowań sprzyjającym pozytywnym relacjom z
rówieśnikami i dorosłymi. Wychowankowie zasygnalizowali wcześniej ujawniające się sytuacje
konfliktowe ze starszymi kolegami/koleżankami, co stało się jednym z czynników decydujących o
podjęciu powyższej tematyki.
Literatura pomocnicza:
1. Stewart Jan, „Jak sobie radzić ze złością. Treningi dla nastolatków”
2. Fuchs Bright, „Gry i zabawy na dobry klimat w grupie”
3. Fuchs Bright, „Zabawy na rozwiązywanie konfliktów i napięć w grupie”
4. Postman R, „Gry i zabawy przeciwko agresji”
5. Program Profilaktyczny „Saper”
6. Kruszewski K, „Sztuka nauczania – czynności nauczyciela”
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Temat zajęć: „Podróż wychowanków w stronę konfliktów – unikać, konkurować czy
współpracować?
2. Cele zajęć:
Wychowanek:
- zna i potrafi wyjaśnić pojęcie konfliktu i złości
- wskazuje sposoby radzenia sobie ze złością
- poznaje żródła złości
- wybiera właściwy dla danej sytuacji sposób radzenia sobie w przypadku wystąpienia
konfliktu
- rozpoznaje i lepiej rozumie uczucia własne i innych osób
- wyraża swoje uczucia nie krzywdząc innych
- mówi otwarcie o przyczynach doprowadzających do konfliktu
- współpracuje w grupie
3. Metody i techniki pracy: zabawa w skojarzenia, zabawa „dokończ zdanie”. Burza mózgów,
praca w małych grupach, przedstawienie scenek, praca indywidualna
4. Przebieg zajęć:
I. część wprowadzająca
- powitanie wychowanków
- zapoznanie wychowanków z tematem zajęć
- uzasadnienie wyboruu tematu zajęć i ich celu
- motywowanie wychowanków do wzięcia aktywnego udziału w zajęciach z pomocą
zabawy w „bużki uczuciowe” mającej na celu pokazanie różnorodności emocji
- wyjaśnienie wychowankom pojęcia konflikt i złość
II.Część
A) zabawa w skojarzenia – wychowankowie podają skojarzenia ze słowem konflikt, które są
zapisywane na papierowym arkuszu; wychowankowie w swoich odpowiedziach odwołują
się do użytych we wstępie zajęć 'bużek uczuciowych”
B) zabawa w „dokończ zdanie” - nauczyciel zapisuje na tablicy zdanie;”Konflikt pojawia
się, ponieważ....” i prosi wychowanków o dokończenie zdania na przygotowanych już
wcześniej kartkach przez prowadzącego; po udzieleniu odpowiedzi pisemnej
wychowankowie przytwierdzają kartki na tablicy; nauczyciel podaje także swoją odpowiedź
c) praca indywidualna „4 strony konfliktu” - nauczyciel rozdaje wychowankom kartki
podzielone na 4 częśći opisane kolejno jako; rodzice, nauczyciel ...