Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
„W krainie Misiów”
Cele operacyjne:
rozwijanie uczuć koleżeńskich
1. kształtowanie u dzieci postawy wzajemnej życzliwości i niesienia pomocy innym
2.
3. upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci
4. wzbudzanie szacunku dla książek i zabawek
5. doskonalenie i wzbogacanie zasobu słów u dzieci
Pomoce dydaktyczne:
maskotki pluszowe, makieta tekturowego misia, bilety wstępu do Krainy misiów, książki o
tematyce związanej z misiami, miód, lizaki, napis „Witamy w Krainie Misiolandii”, kolorowanki z
misiami
Przebieg zajęć:
1. Wręczenie biletów stępu do Krainy Misiów przez jednego z uczetników zabawy
2. Powitanie dzieci w imieniu Kubusia Puchatka:
„Kochani!
Witam Was w Naszej Krainie. To ja Wasz grubiutki i uwielbiający złocisty miód Miś. Może
już o mnie słyszeliści, a jeżeli jeszcze nie wiecie kim jetsem dzisiaj pewnie odkryjecie moją
tajemnicę. Niestety nie mogłem do was moje dzieci przyjść dziś osobiście, ale zostawiam
Was w dobrych rękach moich Przyjaciół Misiów.
Życzę Wszystkim udanej zabawy!
Podpisano
Wasz kochany Przyjaciel Miś
Nauczyciel pyta dzieci czy odgadli kim jest tajemniczy, słodki Miś
3. Recytacja wiersz Jana Brzechwy „Niedżwiedż” przez nauczyciela:
„Proszę państwa, oto miś
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Chętnie panstwu łape poda
Nie chce podac?A to szkoda!
Znacie ten wiersz? Pyta nauczyciel
Dzieci recytują wiersz wspólnie z nauczycielem – na początku ciszej, a potem coraz głośniej
stosując odpowiednią intonację.
4. Krótka historia Misia Pluszowego czytana przez jedno z dzieci -Misia
5. Nauczyciel powraca do wątku Kubusia Puchatka. Omawia postacie występujące w książce o
popularnym misiu.Prowadzący podejmuje dyskusję na temat przyjażni i posiadania
prawdziwego przyjaciela. Dzieci mówią o tym czy mają swojego prawdziwego przyjaciela,
a jeśkli tak co lubią robić ze sobą, gdy są razem.Prowadzący wdraża dzieci do nauki
kształtowania się uczucia empatii, pytając w jaki sposób można zaopiekować się drugą
osobą i czy gdyby przyjaciel był w potzrebie czy dzieci udzieliłyby mu pomocy
6. Wspólna zabawa pt:” Stary niedzwiedż mocno śpi”
7. Kolorowanie obrazków z misiami
8. Poczęstunek – czyli Małe Conieco- ulubione przysmaki Misiów
9. Piosenka na zakończenie”
„Spotkania już dobiega czas,
braterski splećmy krąg
w skupieniu, ciszy, w świetle lamp do zobaczenia znów
kto raz przyjażni poznał moc, nie będzie trwonił słów
przy innych bajjkach, w innym dniu- do zobaczenia znów”
( dzieci siedzą w kręgu na dywanie trzymając się za ręce, zasłony są opuszczone, pali się świeczka)
10. Omówienie wrażeń po zajęciach