Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
Temat: W trójkątnej krainie – podsumowanie poznanych wiadomości o trójkątach.
Dział programowy: Wielokąty. Klasa V.
Ścieżki edukacyjne:
• edukacja czytelnicza
Czas trwania: 45 min.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykorzystania poznanych wiadomości o trójkątach w rozwiązywaniu zadań.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• zna podstawowe własności trójkątów
• potrafi sklasyfikować trójkąty (wymienić nazwy trójkątów ze względu na boki oraz miary kątów)
• potrafi podać sumę miar kątów trójkąta
• potrafi nazwać boki w trójkątach: równoramiennym i prostokątnym
• poszukuje informacji w różnych źródłach i wykorzystuje je
• przedstawia w postaci graficznej dane zawarte w tekście źródłowym
• potrafi wyjaśnić oraz sprawdzić, czy z odcinków o danych długościach można zbudować trójkąt
• potrafi analizować sekwencje wiążących się tematycznie rysunków
• umie logicznie uzasadniać swoją wypowiedź stosując język matematyczny
• potrafi wykonywać czynności zgodnie z przedstawioną instrukcją
• potrafi analizować treść zadania problemowego
• umie obliczać miary nieznanych kątów w trójkątach z wykorzystaniem własności poznanych kątów (m.in. przyległych i wierzchołkowych)
Metody:
• mapa skojarzeń
• ćwiczenia
• praca z tekstem źródłowym
• gra dydaktyczna (układanka, krzyżówka, rebus)
• inscenizacja
• pogadanka
Formy pracy:
- praca w grupach 4 – 5 osobowych
- praca z całą klasą
- praca indywidualna ucznia
Środki dydaktyczne:
✓ mapa skojarzeń klasyfikacji trójkątów
✓ modele trójkątów z kolorowego papieru
✓ przyrządy geometryczne
✓ plansze, rysunki wykonane przez uczniów
✓ krzyżówka
✓ rebusy
✓ układanka (karty do pracy w grupach)
✓ znaki ostrzegawcze
✓ samoprzylepny papier kolorowy
✓ broszura z wierszami uczniów ,,W trójkątnej krainie”
✓ fragment wiersza pt. ,,Trójkątna bajka” Danuty Wawiłow
✓ ,,Legitymacja honorowego mieszkańca TRÓJLANDII”
Przebieg lekcji:
1. Podanie celu i tematu lekcji.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Przypomnienie podstawowych wiadomości o trójkącie (co to jest trójkąt?, własności, boki, wierzchołki, kąty itp.) – ocena aktywności.
4. Kilkoro uczniów podaje przykłady przedmiotów w kształcie trójkątów, wskazuje je w najbliższym otoczeniu (plansze wykonane przez uczniów – gazetka klasowa).
5. Przypomnienie wiadomości o kątach: ostry, prosty, rozwarty.
6. Rozwiązanie rebusów związanych z tematem (autorem rebusu jest uczeń klasy V a, którego praca została zamieszczona w książce ,,Rebusy matematyczne”).
REBUS 1
7. Powtórzenie wiadomości o rodzajach trójkątów. Wypełnienie mapy skojarzeń (uczniowie prezentują własności poszczególnych trójkątów przyklejając kartkę z podaną informacją w odpowiednim polu na planszy, uczniowie nazywają trójkąty – modele z kolorowego papieru).
8. Podział klasy na grupy.
9. Uczniowie otrzymują materiały do pracy w grupach (gra dydaktyczna), oglądają otrzymane załączniki, następnie wybierają lidera grupy, stopera, prezentera.
10. Uczniowie analizują warunki, odszukują w pamięci określeń i własności poznanych trójkątów. Następnie przyporządkowują karty do odpowiednich trójkątów.
11. Uczniowie dyskutują w grupach.
12. Dyskusja nad otrzymanymi schematami. Analiza zależności pomiędzy trójkątami.
13. Rozdanie karty pracy ucznia – ćwiczenia.
14. Inscenizacja – recytacja ...