Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Karasiewicz
Data publikacji
2008-11-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
336

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz przeznaczony dla uczniów klasy czwartej. Zajęcia pozwalają poznać zasady tworzenia czasopisma i gazety, dają możliwość przedstawić własne zainteresowania czytelnicze oraz uczą współpracy w grupie.
 Pobierz (doc, 46,0 KB)

Podgląd treści


Temat: Czasopismo i gazeta źródłem aktualnej wiedzy

Cele lekcji:
- zapoznanie uczniów z podziałem prasy na gazety i czasopisma oraz uświadomienie różnic między nimi;
- wpojenie metod korzystania z prasy i wyszukiwania z niej potrzebnych informacji.

Cele szczegółowe:

Uczeń powinien po lekcji:

Zapamiętać - podział prasy na czasopisma i gazety
- podstawowe elementy budowy czasopisma.
Zrozumieć – różnice pomiędzy gazetami a czasopismami
- zrozumieć, że czasopismo jest najbardziej aktualnym źródłem informacji.

Umieć wykonać w sytuacjach typowych – sięgać po prasę w celu uzyskania nowych
wiadomości.
Umieć wykonać w sytuacjach problemowych – wyszukiwać konkretne informacje.

Środki dydaktyczne:
- różne tytuły czasopism i gazet;
- „ Encyklopedia Wiedzy o Książce”;
- wycinki z gazet i czasopism niezbędne do pracy w grupach;
- tabela ilustrująca różnice między gazetą a czasopismem;
- nożyczki, klej, kartki dużego papieru z dużego bloku technicznego.

PRZEBIEG LEKCJI:

( Powitanie uczniów.

( Rozdanie czasopism i gazet (proszę, aby uczniowie nie zaglądali do nich).

( Wprowadzenie do tematu:
Na dzisiejszej lekcji zapoznacie się z pojęciem prasy oraz z budową czasopisma i gazety, jak również zabawicie się w redaktorów i utworzycie stronę czasopisma i jego tytuł.

- Uczniowie próbują sami wymienić znane źródła informacji o otaczającym świecie:

radio, telewizja, gazety, czasopisma, plakaty, ulotki, książki

a następnie wspólnie tworzą definicję prasy: jest ogół czasopism i gazet wydawanych pod stałym tytułem, powiązanych numeracją, rejestrujących aktualne wydarzenia i problemy z różnych dziedzin ( „Encyklopedia Wiedzy o Książce”).
( Uczniowie przeglądają otrzymane materiały w postaci prasy i wspólnie uzupełniają tabelkę ukazującą różnice pomiędzy czasopismem i gazetą.

| |GAZETA |CZASOPISMO |
|czas ukazywania się | częściej niż raz w tygodniu | określona częstotliwość |
|zawarte informacje |- podaje informacje ogólne, fakty |- szczegółowe informacje |
| |- informuje |- wyjaśnia dane, zjawiska, fakty |
|adresat | ogół czytelników | określony czytelnik |

( Pracując dalej z czasopismem i gazetą uczniowie wymieniają najważniejsze elementy budowy:
- tytuł
- podtytuł
- numer
- spis treści
- stałe działy i rubryki
- stopka redakcyjna (skład redakcji, adres wydawnictwa, wysokość nakładu, adres drukarni, warunki prenumeraty)

( Następnie uczniowie dokonują podziału prasy ze względu na czas ukazywania się:

| |G A Z E T Y | |
|Dzienniki |Popołudniówki |Wieczorne |
| |(ukazują się po godz. 1200) |(ukazują się po godz. 1800) |

| |C Z A S O P I S M A | |
| | | |
|Czas ukazywania się |Zawarte informacje |Adresat |
|Dzienniki |Treści ogólnej |Dla dzieci |
|Tygodniki |gazety |Dla młodzieży |
|Dwutygodniki |magazyny ilustrowane |Dla kobiet |
|Miesięczniki |Czasopisma o treści | |
|Kwartalniki |specjalnej | |
|Roczniki |popularno-naukowe | |
| |naukowe | |
| |fachowe | |
| |polityczno-społeczne | |
| |społeczno-kulturalne | |
| |urzędowe | |
| |techniczne | |
| |filmowe | |
| |rozrywkowe | |
| |sportowe | |
| |literackie | |
| |krajoznawcze | |

( Uczniowie odkładają rozdane czasopisma.

( Podział klasy na grupy i objaśnienie pracy w grupach:

Zabawicie się teraz w redaktorów czasopism. Każda z grup musi zredagowaną jedną stronę czasopisma oraz ...