Dodaj publikację
Autor
Małgorzata
Data publikacji
2008-12-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
434

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zawiera kilka pomysłów na podsumowanie wiadomości o graniastosłupach prostych (lekcja z wykorzystaniem metod aktywizujących).
 Pobierz (doc, 33,5 KB)

Komentarze

marta.ms, 2013-04-08

Było by może i pięknie, ale po co komu ten scenariusz bez kart pracy? Gdzie załączniki?

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

Temat: W krainie graniastosłupów – podsumowanie poznanych wiadomości o graniastosłupach prostych.

Dział programowy: Graniastosłupy proste. Klasa VI.

Ścieżki edukacyjne:
• edukacja czytelnicza
• edukacja regionalna

Czas trwania: 45 min.

Cel ogólny: rozwijanie wyobraźni przestrzennej, kształtowanie umiejętności nazywania siatek graniastosłupów prostych, wykorzystania poznanych wiadomości o graniastosłupach prostych w rozwiązywaniu zadań.

Cele operacyjne:
Uczeń:
• wykorzystuje własności graniastosłupów w sytuacjach praktycznych
• rozpoznaje rodzaje graniastosłupów i ich elementy
1. rozwija wyobraźnię przestrzenną, kształtuje umiejętności rozpoznawania kształtów figur przestrzennych w otaczającej nas rzeczywistości.
• potrafi rozróżniać i nazywać siatki różnych graniastosłupów
• umie logicznie uzasadniać swoją wypowiedź stosując język matematyczny
• potrafi wykonywać czynności zgodnie z przedstawioną instrukcją
• potrafi analizować treść zadania problemowego
2. rozwija umiejętność pracy w zespole.

Metody:
• ćwiczenia
• gra dydaktyczna (układanka, krzyżówka, rebus, diagram z hasłem)
• technika animacji: prawda - fałsz
• inscenizacja
• mapa skojarzeń
• pogadanka

Formy pracy:
- praca w grupach 4 osobowych
- praca w parach
- praca z całą klasą
- praca indywidualna ucznia

Środki dydaktyczne:
✓ modele graniastosłupów
✓ mapa skojarzeń własności graniastosłupów
✓ przyrządy geometryczne, kredki, mazaki
✓ plansze, rysunki wykonane przez uczniów
✓ krzyżówka
✓ rebusy
✓ układanka (karty do pracy w grupach)
✓ zadania królowej Kingi
✓ dialog brył
✓ karty pracy ucznia

Przebieg lekcji:

1. Podanie celu i tematu lekcji.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Przypomnienie podstawowych wiadomości o bryłach, a w szczególności o graniastosłupach prostych (Co to jest bryła?, Co to jest graniastosłup prosty?, Co to jest graniastosłup prawidłowy?, własności: ściany, wierzchołki, krawędzie, podstawy, przekątne itp.) – ocena aktywności. Nauczyciel pokazuje modele brył – uczniowie nazywają bryły.
4. Kilkoro uczniów podaje przykłady przedmiotów w kształcie graniastosłupów, wskazuje je w najbliższym otoczeniu, (uczniowie wybierają spośród przedstawionych brył te, które kształtem przypominają graniastosłupy proste).
5. Dialog brył (inscenizacja).
6. Rozwiązanie rebusów związanych z tematem.
7. Powtórzenie wiadomości o rodzajach graniastosłupów. Wypełnienie mapy skojarzeń – (uczniowie prezentują własności poszczególnych graniastosłupów wpisując odpowiednią informację we właściwe pole na planszy).
8. Przypomnienie wiadomości o siatkach (przykłady siatek – rozpoznawanie różnych siatek).
8. Podział klasy na grupy.
9. Uczniowie otrzymują materiały do pracy w grupach (gra dydaktyczna), oglądają otrzymane załączniki, następnie wybierają lidera grupy, stopera, prezentera.
10. Uczniowie analizują warunki, odszukują w pamięci siatki i własności poznanych graniastosłupów. Następnie przyporządkowują karty z nazwami graniastosłupów do odpowiednich rysunków.
11. Dyskusja nad otrzymanymi schematami.
12. Rozdanie karty pracy ucznia nr 1 (Zadania królowej Kingi ) – ćwiczenia w parach.
13. Karta pracy nr 2 – ćwiczenia.
14. Podsumowanie lekcji.
15. Podanie i mówienie zadania domowego.
19. Informacja zwrotna.
20.Zakończenie lekcji.