Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE II GIMNAZJUM
TEMAT LEKCJI :
Wojny polsko-rosyjskie w XVII wieku
Tekst źródłowy: Żółkiewski S., Początek i progres wojny moskiewskiej
CEL OGÓLNY:
Przedstawienie przebiegu wojen polsko-rosyjskich w XVII wieku
CELE OPERACYJNE:
Uczeń pamięta:
- daty wydarzeń: 1609-1619, 1632-1634, 1654-1656, 1660-1667
- pojęcia: Dymitriada, rozejm, pokój wieczysty
- postacie: Dymitr Samozwaniec, Stanisław Żółkiewski, Wasyl Szujski
Uczeń rozumie:
- poznane pojęcia
- przyczyny, przebieg i skutki wojen
Uczeń potrafi:
- opowiedzieć o przyczynach wojen
- zlokalizować wydarzenia w przestrzeni historycznej na linii chronologicznej
- operować poznanymi pojęciami
- zlokalizować obiekty geograficzne związane z tematem lekcji
- analizować tekst źródłowy
Podstawy i przekonania:
- destrukcyjny skutek prowadzenia wojen
- bycie dumnym z przeszłości Polski.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik historii do klasy II gimnazjum – G. Wojciechowski, Historia II, Razem przez wieki, Wrocław 2005
- tekst źródłowy - Żółkiewski S., Początek i progres wojny moskiewskiej,
wstęp i opr. A. Borowski, Kraków 1998
- praca zbiorowa, Słownik – Historia, Kraków 2006
LITERATURA NAUCZYCIELA:
- Z. Wójcik, Historia powszechna wiek XVI-XVII
- M. Markiewicz, Historia Polski 1492-1795
LITERATURA UCZNIA:
- atlas
- podręcznik historii do klasy II gimnazjum
- słownik pojęć historycznych
METODY PRACY:
- opowiadanie, rozmowa nauczająca, praca z podręcznikiem, tekstem źródłowym i mapą, inscenizacja improwizowana.
FORNY PRACY:
- indywidualna
PRZEBIEG LEKCJI
|OGNIWO LEKCYJNE |TOK LEKCJI |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA I UCZNIA |UWAGI |
|Czynności |Przygotowanie sali i uczniów do |Sprawdzenie obecności i pracy domowej. | |
|organizacyjno-porządkowe. |lekcji | | |
|Rekapitulacja wtórna na temat|Pytania: |Uczniowie odpowiadają na pytania. |Rozmowa nauczająca |
|powstań Kozaków. | | | |
| |- Kiedy miało miejsce Powstanie | | |
| |Chmielnickiego? | | |
| |- Jakie są skutki Powstania | | |
| |Chmielnickiego? | | |
| |-Wskaż na mapie gdzie miało | | |
| |miejsce Powstanie Chmielnickiego.|- Uczniowie pokazują na mapie miejsca | |
| |- W jakim słynnym dziele |ważniejszych bitew oraz zasięg Powstania | |
| |literackim zostało przedstawione |Chmielnickiego (Ukraina). | |
| |Powstanie Chmielnickiego? | | |
|Część główna. |1.Zapoznanie uczniów z celami |Uczniowie zapisują | |
| |lekcji. |w zeszytach. | |
| |2.Zapisanie tematu | | |
| |na tablicy: |Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. | |
| |Temat: Wojny polsko-rosyjskie | | |
| |w XVII wieku. | | |
| | | | |
| |Przyczyny wojen | | |
| | |- Nauczyciel przedstawia przyczyny wojen | |
| | |polsko-rosyjskich. Przedstawia zagadnienie |Rozmowa nauczająca |
| | |Dymitra Samozwańca – uczniowie odnajdują hasło w|Wykorzystanie słownika |
| | |słowniku historycznym |historycznego |
| | | | |
| | | | |
| | |- nauczyciel wskazuje na mapie zasięg | |
| |Przebieg wojen |terytorialny wojen. | |
| |- tekst źródłowy oraz opowiadanie| | |
| | |Nauczyciel rozdaje uczniom tekst źródłowy. Na | |
| | |jego podstawie dowiadują się jaka panowała | |
| | |sytuacja w Moskwie w czasie wojen. |Analiza tekstu |
| | | |źródłowego |
| | |Nauczyciel opowiada o czterech etapach wojen z | |
| | |Moską: | |
| | |- 1609-1619 | |
| |- przedstawienie merytoryczne |- 1632-1634 | |
| |przebiegu wojen |- 1654-1656 |Opowiadanie |
| | |- 1670 – 1677. | |
| | | | |
| | |Nauczyciel przedstawia postacie odgrywające role| |
| | |w wojnach polsko-rosyjskich (zdjęcia, rysunki). | |
| |- przedstawienie ważnych postaci | |Rozmowa nauczająca |
| | |Uczniowie na podstawie dotychczasowych | |
| | |informacji oraz na podstawie analizy podręcznika| |
| | |przedstawiają w jaki sposób zakończyły się wojny| |
| |Skutki wojen |polsko-rosyjskie. Nauczyciel w razie potrzeby ...