Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Beata Miklaszewska - nauczycielka Gimnazjum w Janówce
Scenariusz szkolnego przedstawienia z okazji Święta Niepodległości
Jak co roku, 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli w wyniku rozbiorów dokonanych przez Austro-Węgry, Prusy i Rosję obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.
W naszym gimnazjum również uczciliśmy to święto już w piątek 7.XI.2008. A jak to tego doszło? Najpierw jako wychowawczyni klasy III B postawiłam na lekcji wychowawczej problem: "Jak wyobrażam sobie obchody 90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym gimnazjum?" Odbyła się straszna "burza mózgów", padały przeróżne pomysły, ale ostatecznie zdecydowano, że należy przygotować przedstawienie kostiumowe, które przybliży pozostałym uczniom trochę historii Polski. Chciałam, żeby wszystko było oryginalne i nasze, więc zaproponowałam uczniom napisanie scenariusza samodzielnie. Trudu tego podjął się Mariusz Jurewicz, który napisał prawie cały scenariusz. Ja dokonałam niewielkich poprawek w tekście i pomyślałam, że podczas zmian dekoracji dobrze by było dla urozmaicenia coś zaśpiewać. Moi uczniowie bardzo chętnie zgodzili się na wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. Nad scenografią ciężko pracowała Karolina Grochowska. A oto namiastka efektów naszej pracy.
Jestem bardzo dumna, że mam takich wspaniałych uczniów, pełnych energii twórczej, pracowitych, pomysłowych i chętnych do dodatkowych prac na rzecz społeczności szkolnej. Przedstawienie graliśmy dwukrotnie; raz dla uczniów naszego gimnazjum, a drugi dla uczniów klas IV-VI sąsiedniej Szkoły Podstawowej im. AK w Janówce.
Drugim etapem obchodów był konkurs dla uczniów klas trzecich na prezentację multimedialną : "Nie ma radości bez wolności". Powstały bardzo ciekawe prace. Zwycięzcy swoje prezentacje przedstawili kolegom na zajęciach z patriotyzmu w ramach godzin wychowawczych.
Oto scenariusz przedstawienia.
Historia odzyskania niepodległości przez naród Polski 11 listopada, w trzech aktach. (Czas trwania 50 min)
Występują:
Narrator – Maja Osewska
Książę Stanisław August Poniatowski – Karolina Jeleniewska
Caryca (Cesarzowa) Katarzyna II – Kasia Kopiczko
Napoleon Bonaparte – Diana Dębska
Józef Poniatowski – Adam Dziądziak
Słowacki Juliusz – Basia Morgownik
Mickiewicz Adam – Ewelina Frydrych
Żołnierz – Karolina Mejcz
Matka – Ula Kopiczko
Żołnierz 2 – Paweł Kowalewski
Józef Piłsudski - Paweł Kowalewski
Kazimierz Sosnkowski – Mariusz Jurewicz
Żołnierz niemiecki – Agatka Topolska
Człowiek w garniturze wręczający order – Radek Szyłak
Dekoracje wykonała Karolina Grochowska. Zostały namalowane farbami na dużych kartonowych arkuszach około 2 m wysokości. Podczas przedstawienia, aby sprawnie je zmieniać ułożyliśmy je warstwami jeden na drugim i oparliśmy o rozkładany parawan.
Akt I
[sceneria typowo miejska, dekoracje przedstawiają wnętrze pokoju.; na środku widać stolik, na nim stos papierów i świecznik z zapaloną świecą, obok pióro i kałamarz; lekko z boku widać narratora, ubranego w typowy ...