Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Kocela
Data publikacji
2008-12-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
55

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wielokąty foremne - scenariusz do lekcji indywidualnej z uczniem niesłyszącym.
 Pobierz (doc, 78,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ DO LEKCJI INDYWIDUALNEJ
Z UCZNIEM KLASY V
Z MATEMATYKI

1. Informacje wstępne:
Prowadzący zajęcia: mgr Agnieszka Kocela
Miejsce zajęć: PSP w Żytnie
Czas trwania lekcji: 45 min.

2. Temat lekcji: Wielokąty foremne.

3. Cele ogólne:
Typ lekcji: wprowadzająca nowy materiał.
Metoda nauczania: podająca, praktyczna, aktywizująca, eksponująca.

4. Pomoce dydaktyczne: podręcznik (wydawnictwo WSiP „Matematyka wokół nas”), zeszyt ćwiczeń przedmiotowych, szablony z figurami geometrycznymi, komputer z dostępem do Internetu, karty pracy.

5. Cele operacyjne:
Uczeń:
• zna definicję wielokątów foremnych;
• potrafi wymienić kilka wielokątów foremnych;
• rysuje przy pomocy szablonów i samodzielnie wielokąty foremne;
• rozpoznaje wielokąty foremne w życiu codziennym.

PLANOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ WSTĘPNA LEKCJI

1. Powitanie ucznia.
2. Sprawdzenie pracy domowej.

CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. Realizacja tematu
• Teoria
• Zastosowanie w praktyce

REALIZACJA TEMATU
Nauczyciel rozpoczyna realizację tematu od analizy rysunków z podręcznika przedstawiających wielokąty foremne w postaci znaków drogowych np.:
[pic]
Następnie wspólnie z uczniem głośno czyta definicję wielokąta foremnego z podręcznika.

1. Definicja wielokąta foremnego:

wielokątem foremnym nazywamy taki wielokąt, który ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty równe.

Po tym uczeń ogląda i analizuje rysunki wielokątów foremnych (liczy wierzchołki, boki) z pomocą nauczyciela.

Następnie uczeń rysuje wielokąty foremne w zeszycie przedmiotowym przy użyciu gotowych szablonów.

2. Uczeń wykonuje samodzielnie zadanie z ćwiczeń przedmiotowych. Zadanie to polega na prawidłowym wyborze i pokolorowaniu wielokątów foremnych

3. Z pomocą nauczyciela uczeń wykonuje ćwiczenie interaktywne z Internetowego Centrum Zasobów Edukacyjnych MEN www.scholaris.pl. z kategorii „Ćwiczenia interaktywne”. Ćwiczenie pod tematem „Wielokąty foremne” polega na prawidłowym wyborze wielokątów foremnych wśród wielokątów nieforemnych.

4. Kolejnym zadaniem dla ucznia jest samodzielne wypełnienie przygotowanej przez nauczyciela karty pracy – załącznik nr 1.

5. Pod koniec lekcji odbywa się projekcja krótkiego filmu z Internetowego Centrum Zasobów Edukacyjnych MEN www.scholaris.pl. z działu „Filmy wideo/animacje” pod tematem „Wielokąty foremne”. Projekcja dotyczy wykorzystania wielokątów w życiu codziennym.

Po krótkim podsumowaniu nauczyciel omawia pracę domową.

Praca domowa
Zadanie z ćwiczeń przedmiotowych związane z projekcją filmu. Zadanie polega na wycięciu wielokątów foremnych z gotowej planszy (załącznik nr 2) i ułożeniu posadzki. Jedną z „posadzek” należy wkleić do zeszytu.
Uczeń ponadto otrzymuje kartę pracy nr 2 (załącznik nr 3).

CZĘŚĆ KOŃCOWA
• ocena aktywności ucznia
• pożegnanie ucznia.

ZAŁĄCZNIK NR 1

KARTA PRACY INDYWIDUALNEJ NR1

Imię i nazwisko………………………………………………..
Klasa………..

Zadanie 1
Połącz wielokąt z jego nazwą.

[pic]

Zadanie 2
Wielokątem foremnym jest:
[pic]

ZAŁĄCZNIK NR 2

PLANSZA

[pic]

ZAŁĄCZNIK NR 3

KARTA PRACY INDYWIDUALNEJ NR 2

Imię i nazwisko………………………………………………..
Klasa………..

Zadanie 1
Połącz wielokąt ...