Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji ekologicznej dla klasy I
Przygotował: Janusz Gołębiewski
Temat: Segregacja śmieci pomaga naszej Ziemi.
Cele lekcji:
• Uczeń wyjaśnia potrzebę segregowania śmieci.
• Wymienia sposoby wykorzystania odpadów.
• Wie co to są odpady, rozróżnia ich rodzaje, potrafi je segregować.
• Potrafi zdefiniować pojęcia: segregacja, recykling.
Metody pracy: pogadanka, dyskusja, ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: fragmenty filmu „Czy może być lepiej?”, plansze, tablice dydaktyczne z . www.naszaziemia.pl
http://www.naszaziemia.pl/v3/nasze_akcje.php?s=111&page=1618
Przebieg zajęć.
1. Pogadanka na temat akcji „Sprzątanie świata — Polska 2006. Szczególne zwrócenie uwagi na hasło tegorocznej akcji: wszystkie decyzje, jakie podejmuje każdy z nas mają wpływ na środowisko!
Tak więc: POMÓŻMY ZIEMI!
2. Próby odpowiedzi na pytanie: „Jak segregujemy śmieci?”. Jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja odpadów? — na podstawie tablic uczniowie określają jakie odpady powinny trafić do odpowiednich pojemników.
Tablica nr 1 — sortowanie metali.
Tablica nr 2 — sortowanie szkła bezbarwnego.
Tablica nr 3 — sortowanie papieru.
Tablica nr 4 — sortowanie plastiku.
Tablica nr 5 — sortowanie szkła kolorowego.
2. Uczniowie wyjaśniają potrzebę segregacji śmieci:
• ochrona zasobów przyrody ( odnawialnych — np.: drzewa, woda, powietrze; nieodnawialnych — np.: węgiel, ropa naftowa, skały),
• ochrona pięknych krajobrazów,
• ochrona ginących gatunków roślin i zwierząt,
• korzyści zdrowotne i finansowe dla człowieka.
3. Oglądanie wybranych fragmentów filmu „Czy może być lepiej?”
4. Podsumowanie lekcji — układanie haseł namawiających do segregacji odpadów ( praca w grupach).Przykłady:
Segregując śmieci oszczędzasz zdrowie i pieniądze! Gdy oszczędzisz część przyrody, nie zabraknie Ci urody.”
Tablica nr 1 — sortowanie metali.
Tablica nr 2 — sortowanie szkła bezbarwnego.
Tablica nr 3 — sortowanie papieru.
[pic]
Tablica nr 4 — sortowanie plastiku.
[pic]
Tablica nr 5 — sortowanie szkła kolorowego.
[pic]
Materiały do wykorzystania na lekcji:
Statystyczny mieszkaniec Polski wytwarza około 300 kg śmieci rocznie, których objętość wynosi około 1,4 m3. Skład procentowy tych śmieci przedstawia się następująco:
• 30% - odpadki kuchenne,
• 25% - papier,
• 10% - szkło i metale,
• 5% - tworzywa sztuczne,
• 2% - materiały tekstylne.
Makulatura
Wyprodukowanie I tony papieru to ścięcie 17 drzew i zanieczyszczenie 440 000 litrów wody. Statystyczny Polak zużywa rocznie blisko 63 kg papieru. Z tej ilości część jest przechowywana w postaci dokumentów, książek czy zeszytów, część zużywa się doszczętnie (np. papier toaletowy, ręczniki papierowe), jednak znaczna ilość to odpady. Średnio: mieszkaniec naszego kraju zbiera rocznie ok. 22 kg makulatury, zatem przekazuje do recyklingu niespełna 36% zużywanego przez siebie papieru. To bardzo mało, gdyż dla porównania w Austrii, Holandii
i w Niemczech odzysk przekracza 70%. Znacznie lepiej niż w Polsce jest pod tym ...