Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracowanie: mgr Stanisława Horoszkiewicz-Wołk
Scenariusz lekcji
Temat: Jak to rozwiązać?
Klasa IV a
Program „Matematyka 2001”, DKW 4014 – 37/99.
Lekcja powtórzeniowa.
Realizacja:
• Standardy: 2.1, 3.5, 5.3, 5.5, 5.8,
• Podstawa programowa: 1.3, 1.5, 1.8, 1.9, 4.6.
CELE LEKCJI:
Uczeń:
• doskonali umiejętności mnożenia i dzielenia pisemnego przez liczby jednocyfrowe
i dwucyfrowe,
• posługuje się terminami matematycznymi: czynniki, iloczyn, dzielna, dzielnik, iloraz, różnica, suma,
• rozwiązuje zadanie z zastosowaniem porównywania różnicowego, ilorazowego,
• stosuje zdobyte wiadomości do rozwiązywania zadań tekstowych,
• potrafi podać przykład sytuacji obrazującej zapisane działanie.
METODY I FORMY PRACY:
współzawodnictwo – konkurs, dyskusja, praca równym frontem, ćwiczenia indywidualne, ocena uczniów aktywnych
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• każdy uczeń ma: podręcznik i zeszyt ćwiczeń „Matematyka 2001” dla klasy 4, zeszyt przedmiotowy, klej,
• nauczyciel: karty do zabawy „słoneczko” – załącznik 1, zestaw zadań tekstowych
w różnych kolorach – załącznik 2, karty pracy z zadaniem dodatkowym – załącznik 3.
PRZEBIEG LEKCJI:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
- Sprawy organizacyjne.
- Kontrola zadania domowego: zadanie 11 str. 98 podręcznik (wskazani uczniowie podają swoje rozwiązania, a pozostali uczniowie porównują wyniki; w przypadku różnic przykłady rozwiązujemy na tablicy).
- Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i celami lekcji.
- Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
- ZABAWA „SŁONECZKO”.
Na tablicy zapisana jest liczba np. 680, 2088 i dorysowane są do niej promienie. Zadaniem uczniów jest poszukanie liczby spełniającej warunek zapisany
na dodatkowej kartce, która zostanie umieszczona na promieniu.
Należy wykonać odpowiednie obliczenie i na końcu promienia zapisać szukaną liczbę. Uczniowie zapisują obliczenia w zeszytach.
Zabawa ma charakter konkursu – kto pierwszy poda bezbłędne wyniki, ten zostaje mistrzem w sprawnym mnożeniu i dzieleniu.
- Podsumowanie zabawy – jak inaczej można sformułować polecenia?
- Gimnastyka śródlekcyjna.
- ZADANIA TEKSTOWE.
Dla każdego ucznia przygotowane są 3 zadania (na kolorowych kartach). Uczniowie otrzymują zestaw trzech zadań, wklejają do zeszytów kolejne zadania i zapisują rozwiązania, czas 5 – 8 minut. Prezentacja rozwiązań na tablicy przez wskazanych uczniów – kryterium: szybkość i dokładność. Omówienie rozwiązań. Sprawdzenie poprawności wyniku z warunkami zadania.
- Dla najaktywniejszych przygotowane są dwa zadania na dodatkowych kartach. Jeśli uczeń zdąży rozwiązać zadanie na lekcji w wyznaczonym czasie, zostanie ocenione
na następną lekcję.
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
- Podaj przykład treści zadania do działania np. 480 : 5 lub 128 x 3 + 59.
- Ocena najaktywniejszych uczniów.
- Zadanie domowe: podr. str. 102 zad. 2 c i d, zad. 5 i 6, zeszyt ćw. str. 80 i 81.
- Pożegnanie.
ZAŁĄCZNIK 2
| | |
|ZADANIE 1 |ZADANIE 1 |
|Robert w ciągu 24 dni wykonał 408 przysiadów. Ile przysiadów wykonywał |Robert w ciągu ...