Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
Temat lekcji: Działania łączne na liczbach naturalnych. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
Klasa IV b - 11.12.2008r
Cele operacyjne:
Uczeń:
- umie stosować algorytmy czterech działań na liczbach naturalnych sposobem pisemnym
- zna kolejność wykonywania działań, gdy występują nawiasy i potęgi
- oblicza wartości wyrażeń arytmetycznych wielodziałaniowych z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań, nawiasów i potęg
- tworzy wyrażenia arytmetyczne na podstawie treści zadań i obliczać ich wartości
- rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem działań łącznych
- uzupełnia brakujące liczby w wyrażeniach arytmetycznych tak, by otrzymać ustalone wyniki
- wstawia nawiasy tak, by otrzymać żądane wyniki
- układa zadania z treścią do podanych wyrażeń arytmetycznych
- stosuje zasady dotyczące kolejności wykonywania działań
- rozumie proste teksty sformułowane w języku matematycznym,
Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa;
Metody pracy:
– pogadanka,
- ćwiczenia rachunkowe i praktyczne utrwalające dany materiał;
Środki dydaktyczne:
– teksty zadań na kartkach,
- karty pracy domowej,
0. podręcznik Matematyka z plusem,
1. zeszyt ćwiczeń Matematyka z plusem – Liczby naturalne;
Czas : 45 minut.
Przebieg lekcji:
Część wstępna lekcji:
1.Czynności organizacyjno-porządkowe.
a)Sprawdzenie listy obecności.
b)Sprawdzenie pracy domowej (ilościowe).
2.Czynności przygotowawcze.
2.1. Podanie tematu lekcji. Przedstawienie celów lekcji.
2.2. Powtórzenie materiału. Uczniowie będą odpowiadać na pytania zadawane przez nauczyciela.
– Jak nazywają się liczby naturalne występujące w dodawaniu i odejmowaniu?
– Jak właściwie podpisać składniki w działaniach pisemnych?
– Jak nazywają się poszczególne liczby w mnożeniu i dzieleniu?
– Jak mnoży się pisemnie liczby zakończone zerami?
– Jak sprawdzamy dzielenie?
- Jak dzieli się liczby zakończone zerami?
Część główna lekcji:
Rozdanie uczniom materiałów do pracy. Uczniowie rozwiązują zadanie 1 z karty pracy.
Każdemu działaniu, rozwiązaniu zadania odpowiada inna litera. Uczniowie rozwiązują podane działania, zadania i umieszczają literki w odpowiednie pola planszy.
|U – (238+426):4 | W- Powiększ piętnastokrotnie liczbę sto dwadzieścia cztery. |
|A - 45 · 24 + 1260:3 | R – W teatrze na balkonie jest 7 rzędów po 26 miejsc, a na parterze 16 rzędów po 31 miejsc. Ile jest |
| |miejsc w tym teatrze? |
|E – 357 +23 · 11 | I – W szkole są 234 dziewczynki i 175 chłopców. O ile więcej jest dziewczynek niż chłopców? |
|T – 64: 8 · 103 | K – W Polsce Dzień Matki obchodzi się od 1923 roku. Od ilu lat w naszym kraju mamy cieszą się z |
| |życzeń w dniu ich święta? |
|Ł – 1200: 2³ +50 | G – Do różnicy liczb 2645 i 1349 dodaj kwadrat liczby 2. |
|L – 700 : (963-949) | 0 – Marek ma 72 zł, Piotr o 60 zł więcej od Marka, a Olek cztery razy mniej niż Marek i Piotr mają |
| |razem. Ile złotych ma ...