Dodaj publikację
Autor
Aneta Duda-Spandel
Data publikacji
2009-01-20
Średnia ocena
5,00
Pobrań
726

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie 5.
 Pobierz (doc, 82,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji matematyki
Nauczyciel prowadzący: Aneta Duda – Spandel

Data: …………………..
Klasa: 5
Czas: 45 minut

Temat : Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Wymagane umiejętności:
– uczeń posługuje się pojęciem ułamka zwykłego i dziesiętnego,
– zamiana ułamków z postaci zwykłej na postać dziesiętną i na odwrót,
– umiejętność wykonywania podstawowych działań ( dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie) na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
– znajomość kolejności wykonywania działań.

Cele dydaktyczne:
▪ Szczegółowe:
– doskonalenie techniki rachunkowej,
– porównywanie otrzymanych wyników ( monotoniczność)

▪ Uniwersalne - kształtowanie umiejętności w zakresie:
– stosowanie analogii i uogólnień,
– dostrzegania ciekawych związków między liczbami i działaniami,
– wnioskowania,
– stosowania języka matematycznego w formułowaniu reguł,

Metody pracy:
– poszukująca,
– praktyczna,
– pogadanka,
– ćwiczenia,

Formy:
– indywidualna praca ucznia,
– wspólna praca całej klasy,
– dyskusja,

Środki dydaktyczne:
– załącznik nr 1
– podręcznik
– zeszyt ćwiczeń
Przebieg lekcji.
Wstęp [ 12 minut]
1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Sprawdzenie i omówienie zadania domowego.
3. Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych i dziesiętnych ( konkurs 3 pytań prawda / fałsz). Trzech wytypowanych przez nauczyciela uczniów podchodzi do tablicy losują 3 pytania krótkiej odpowiedzi, głośno je odczytują i udzielają odpowiedzi prawda lub fałsz ( załącznik 1).
Rozwinięcie [ 25 minut]
1. Zapisanie tematu lekcji.
2. Rozwinięcia dziesiętne ułamków zwykłych.
Dla każdego ułamka zwykłego można znaleźć jego rozwinięcie dziesiętne.
Na przykład:
[pic]
W jaki sposób możemy to zrobić?
(przewidywane odpowiedzi uczniów)
• rozszerzamy ułamek tak, aby jego mianownik był liczbą 10, 100, 1000
• dzielimy licznik przez mianownik .
Znajdź rozszerzenia dziesiętne (dwoma sposobami) następujących ułamków:

Aby znaleźć rozszerzenie dziesiętne ułamka zwykłego należy:
• albo rozszerzyć lub uprościć go do ułamka o mianowniku 10, 100, 1000 a następnie zapisać bez kreski ułamkowej,
• albo podzielić jego licznik przez mianownik.

6. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Oblicz:
• [pic]
Aby wykonać to dodawanie oba składniki musimy zapisać w postaci ułamków zwykłych lub dziesiętnych.
Sprawdź, czy w obu przypadkach otrzymałeś takie same wyniki.
I sposób
[pic][pic]
II sposób
[pic][pic]

• [pic]
I sposób
[pic]
II sposób
[pic]

Wykonując dzielenie na ułamkach dziesiętnych otrzymaliśmy wynik w przybliżeniu.

Wniosek
Aby otrzymać dokładny wynik, należy wykonać obliczenia na ułamkach zwykłych.

• [pic]
I sposób
[pic]
II sposób
[pic]
Zakończenie. [8 minut]
1. Rekapitulacja lekcji:
Oblicz, pamiętając o kolejności wykonywania działań: ( wybrane przykłady podręcznik str. 97 zadania 1,2)
2. Omówienie zadania domowego.
Podr. Str. 97 zad. 1 c, e, g, h, i, k
zad. 2 ( wszystkie przykłady z wyjątkiem f, g, i)

Załącznik 1
|Ułamki o mianownikach 10, 100, 100 itd. to ułamki dziesiętne. |
|Ułamek dziesiętny możemy zapisać w postaci ułamka zwykłego lub w postaci dziesiętnej. |
|Ułamek to iloraz dwóch liczb ...