Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
dla klasy IV
semestr I
do podręcznika
podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji, Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 7.09.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: Co to jest historia?
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z pojęciem historii jako nauki
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wyjaśnić pojęcie historii jako nauki
- rozumie rolę jaką spełnia historia w życiu człowieka, po co
uczymy się historii
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia.
Dzieje cywilizacji, Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń pod
kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Jak rozumiemy pojęcie historia?
- Czym zajmuje się historia jako nauka?
- Dlaczego uczymy się historii?
- W czym pomaga nam znajomość historii?
- Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jak rozumiesz to stwierdzenie?
- Czym zajmują się historycy, archeolodzy?
- Z jakich źródeł czerpiemy informacje o przeszłości?
- O jakich słynnych odkryciach historycznych słyszeliście? Co odkryto
w ich rezultacie? Kim był dokonujący odkrycia?
Krótki wykład nauczyciela porządkujący uzyskane informacje
Klasa wykonuje ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela (ćwiczenie 1–4,
ze strony 3- 4)
5’ Podanie zadania domowego
Dowiedz się: kim był najstarszy znany ci przodek? Co o nim wiadomo? Czy ktoś z twoich przodków przeżył jakąś niezwykłą przygodę? Opowiedz czego się dowiedziałeś.
SZYMON SOLAK Data 14.09.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy IV szkoły podstawowej
Temat: O dawnych domach. Powstanie pierwszych miast i państw.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z początkami cywilizacji
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wyjaśnić pojęcia Bliski Wschód, rzemieślnik, starożytność
- scharakteryzować dlaczego człowiek przeszedł do osiadłego trybu życia
i gospodarki wytwórczej
- wskazać przyczyny i proces powstania pierwszych państw
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998, mapa starożytnego Bliskiego Wschodu
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Jakich ludzi nazywamy ludźmi pierwotnymi?
- W jaki sposób ludzie pierwotni potrafili rozpalić ognisko?
- Jakie ubrania nosili ludzie pierwotni?
- W jaki sposób ludzie pierwotni zdobywali pożywienie?
- Dlaczego ludzie pierwotni żyli w gromadach?
- Jakie umiejętności posiadali ludzie pierwotni?
- Jakich narzędzi używali ludzie pierwotni?
- Z jakiego materiału były wykonane?
- Co wiemy o sztuce ludzie pierwotnych?
30’ Lekcja właściwa. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Pierwsze miejsca w których zamieszkiwał człowiek: szałasy, ziemianki
2. Przejście do osiadłego trybu życia – pierwsze osady
3. Bliski Wschód – kolebką pierwszych ...