Dodaj publikację
Autor
Magdalena Kowalczyk-Barszczak
Data publikacji
2009-03-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
815

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum: 3 zadania sprawdzające umiejętności stosowania wzorów na objętość brył obrotowych, obliczania pola powierzchni z wykorzystaniem tablic astronomicznych, stosowania Twierdzenia Pitagorasa w zadaniach o stożku. Dodatkowo 3 zadania dla ucznia zdolnego.
 Pobierz (doc, 192,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji

Temat: Bryły obrotowe – rozwiązywanie zadań.
OPRACOWAŁA: mgr inż. Magdalena Kowalczyk-Barszczak

ETAP EDUKACYJNY : gimnazjum, kl III a
PRZEDMIOT : matematyka
CZAS TRWANIA : 45 min.
Charakterystyka klasy:
…….
CELE LEKCJI :
Ogólny:
utrwalanie wiadomości i umiejętności dotyczących brył obrotowych poprzez rozwiązywanie zadań.

Szczegółowe:
A : zapamiętanie
- uczeń zna:
• pojęcie bryły obrotowej
• budowę brył obrotowych
• pojęcie przekroju bryły obrotowej
• pojęcie osi obrotu
• pojęcie walca, stożka, kuli
• wzór na objętość i pole powierzchni całkowitej walca, stożka, kuli
B : rozumienie
- uczeń rozumie:
• pojęcie walca, stożka, kuli
C: stosowanie wiedzy w sytuacjach typowych
- uczeń umie:
• rysować bryły obrotowe w rzucie równoległym
• określić wymiary brył powstałych w wyniku obrotu danych figur
• obliczać pola przekrojów osiowych brył obrotowych
• obliczać pola powierzchni i objętość walców, stożków, kul podstawiając do wzorów
• rozwiązywać zadania tekstowe związane z polem powierzchni lub objętością walca, stożka, kuli
• stosować twierdzenie Pitagorasa w zadaniach o stożku

Wychowawcze:
• organizacja pracy
• racjonalne wykorzystanie czasu

Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach.

Metody nauczania: słowna, praktyczna.

Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, tablice astronomiczne, kalkulator.

Przebieg lekcji:

I. Część wprowadzająca.
1.Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do lekcji poprzednich, tj. przypomnienie podstawowych informacji:
- Jakie bryły ostatnio omawialiśmy?
„ Bryły obrotowe – walec, stożek, kula”.
- W wyniku obrotu jakiej figury powstaje walec, stożek, kula?
„ Walec w wyniku obrotu prostokąta, stożek – trójkąta, kula – koła lub półkola”.
- Co jest przekrojem osiowym walca, stożka, kuli?
„ Przekrojem osiowym walca jest prostokąt, stożka - trójkąt, kuli - koło”.

II. Część właściwa.
1. Sformułowanie tematu lekcji i podanie celów.
2.
* Rozdaję uczniom przygotowaną treść zadania-karta pracy indywidualnej, którego celem jest sprawdzenie umiejętności stosowania wzorów na objętość walca, stożka i kuli.

Zadanie 1 (zał. 1)
Treść zadania:
Na choince wisiały ozdoby z czekolady ( pełne). Bombki w kształcie kuli, dzwoneczki w kształcie stożka i cukierki sopelki w kształcie walca. Jaś i Staś zjedli po jednej ozdobie, a Adaś aż trzy. Który zjadł najwięcej czekolady?

Wybieram trzech uczniów i przedstawiają na tablicy jednocześnie obliczenia dotyczące poszczególnych brył. Kolejny uczeń przedstawia odpowiedź do zadania.

Rozwiązanie:
kula
stożek
walec
V = [pic] V = [pic] V = [pic]
V = [pic] V = [pic] V = [pic]
V = [pic] V = 8 [pic] V = [pic]
V = [pic]
Odp: Najwięcej czekolady zjadł Jaś.
* Sprawdzam umiejętność obliczania pola powierzchni i stosowania wiedzy matematycznej do zagadnień międzyprzedmiotowych. Niezbędne jest odczytanie dokładnego promienia Merkurego z tablic astronomicznych. (Zał. 2.) Ze względu na duże liczby wykorzystamy kalkulator.

Zadanie 2.
Treść zadania:
Przyjmijmy, ze Merkury ma kształt kuli. Oblicz jego powierzchnię.
Rozwiązanie:
P = [pic]
r = 2420 km
P = [pic]
P = 4[pic ...