Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji historii : klasa I a
Opracowała Renata Piątkiewicz
Temat: Powstanie państwa rzymskiego
Treści programowe :
- początki państwa rzymskiego
- organizacja wojska rzymskiego
Cele lekcji
Po zakończonej lekcji uczeń :
• pamięta:
- pojęcia :Lacjum, Forum Romanum, Palatyn, prowincja, legion, tryumf, patrycjusz, plebejusz,
- imiona legendarnych założycieli Rzymu : Eneasza , Remusa i Romulusa
- datę : 776 p.n.e.
• rozumie ;
- wyżej wymienione pojęcia
- rolę silnej armii dla rozwoju państwa rzymskiego
• potrafi
- prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
- wskazać na mapie Półwysep Apeniński, Rzym , rzekę Tyber
- omówić położenie geograficzne Rzymu
- opowiedzieć legendę o powstaniu Rzymu
- zaznaczyć na taśmie chronologicznej datę założenia Rzymu i określić który to wiek
- wyjaśnić dlaczego wilczyca jest symbolem Rzymu.
- wskazać na mapie największy zasięg terytorialny Rzymu
Czas : 1 godzina lekcyjna
Metody:
praca z podręcznikiem, rozmowa nauczająca z elementami wykładu, zabawa dydaktyczna, , praca z mapką, praca z tekstem źródłowym;
Pomoce dydaktyczne:
podręcznik, , mapka w podręczniku s. 91, atlasy historyczne , legenda o powstaniu Rzymu , taśma chronologiczna , ilustracje
STUKTURA I PRZEBIEG LEKCJI
Wprowadzenie
Nauczyciel podaje temat i główne zagadnienia lekcji.
A/ Praca z mapą :
Uczniowie odszukują na mapce w podręczniku Rzym , rzekę Tyber,
określają położenie geograficzne Rzymu , podają nazwę obecnie leżącego tam państwa. .
I. Rozwinięcie
A/ zabawa dydaktyczna : nauczyciel lub uczeń czyta tekst legendy o powstaniu Rzymu . Uczniowie własnymi słowami odtwarzają treść legendy dokładając pojedyncze zdania do wstępu nauczyciela .
B/ uczniowie odszukują w podręczniku symbol Rzymu , wyjaśniają dlaczego tak wygląda . Umieszczają na taśmie chronologicznej datę założenia Rzymu i określają który to wiek.
C/ praca z mapą: Na podstawie mapki z podręcznika ustalają kiedy
nastąpił największy rozwój terytorialny Rzymu ( wyjaśnienie pojęcia
Imperium Romanum i prowincje) Uczniowie określają , jakie
współczesne państwa w całości lub częściowo leżą na byłym
terytorium państwa rzymskiego. Uczniowie wykonują ćw. 1 str. 57 z
zeszytu ćwiczeń
D/ elementy opowiadania nauczyciela na temat armii rzymskiej
E/ praca uczniów z tekstem źródłowym , podr. str. 93 i wykonanie
ćw. 1 – podr. str. 93 oraz 6 str. 58 – zeszyt ćw.
F/ opowiadanie nauczyciela o społeczeństwie rzymskim ,
wprowadzenie pojęć patrycjusze i plebejusze. Nauczyciel proponuje
uczniom zabawę ,,dobry detektyw” . prowadzący odczytuje dwa
krótkie fragmenty charakteryzujące społeczeństwo rzymskie.
Zadaniem uczniów jest odgadnięcie o kim mowa.
II. Podsumowanie
Na zakończenie uczniowie utrwalają poznane pojęcia – wykonują
ćw. 5 str. 93 –podr.
III. Zakończenie
Praca domowa: Wykonanie ćw. 4 str.58 – zeszyt ćw.