Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Joanna Prychodko
Scenariusz lekcji historii
kl. II gimnazjum
Temat: „Zdrajca, czy patriota „– rzecz o panowaniu Stanisława Augusta Poniatowskiego?– powtórzenie wiadomości.
Cel główny: dokonanie oceny sytuacji politycznej Polski w II poł. XVIII wieku poprzez pryzmat działań i postawę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Cele szczegółowe:
1. Uczeń zna zasadnicze działania władcy zmierzające do przeprowadzenia reform w państwie.
2. Uczeń potrafi dokonać oceny postawy króla wobec takich wydarzeń jak: obrady Sejmu Wielkiego, uchwalenie Konstytucji 3-go Maja, konfederacja barska, konfederacja targowicka, powstanie kościuszkowskie;
3. Uczeń potrafi podać przykłady najwybitniejszych postaci polskiego oświecenia dążących do uniezależnienia się kraju od Rosji.
4. Uczeń zna daty: 1764 – 1795, 1765r,. 1768 – 1772r, 1788-1792, 1791r., 1792r., 1794r.
5. Uczeń potrafi lokalizować poszczególne wydarzenia na mapie konturowej.
6. Uczeń potrafi analizować tekst źródłowy;
Metody:
1. Burza mózgów;
2. Praca indywidualna z tekstem źródłowym – czytanie ze zrozumieniem oraz wyszukiwanie informacji na określony temat;
3. Praca w grupach;
Środki i pomoce dydaktyczne:
1. Teksty źródłowe;
2. Prezentacja multimedialna; pt.: Warszawa
3. Mapa ścienna – Polska w okresie rozbiorów;
4. Podręcznik programowy: Przez wieki kl. II.
czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Przebieg zajęć:
I. Czynności organizacyjno – porządkowe;
II. Wprowadzenie.
1. Przedstawienie tematu i celów zajęć ( dokonanie oceny postawy Stanisława Augusta Poniatowskiego – próba odpowiedzi na pytanie: Zdrajca, czy Patriota?) oraz sposobów ich realizacji.
2. Nauczyciel wyświetla fragmenty prezentacji multimedialnej w celu przypomnienia kluczowych postaci polskiego oświecenia oraz charakteru ich działalności.
a) Stanisława August Poniatowski ( wnętrza Zamku Królewskiego, portrety Bacciarellego);
b) Hugo Kołataj ( fotografia Konstytucji 3 – go Maja, działalność oświatowo – polityczna);
c) ks. Józef Poniatowski ( portret, pomnik, wojna w obronie Konstytucji);
d) Tadeusz Kościuszko ( fragmenty bitwy pod Racławicami, portrety: B. Głowackiego, T. Kościuszko, J. Jasińskiego, J. Kilińskiego);
III. Realizacja treści:
1. Nauczyciel wymawia hasło Stanisław August Poniatowski i prosi uczniów o wymienienie skojarzeń związanych z postacią władcy. ( np. Teatr Narodowy, Szkoła Rycerska, Sejm Wielki, reformy, Katarzyna II, rozbiory itp.);
2. Nauczyciel rozdaje uczniom fragmenty różnorodnych tekstów źródłowych związanych tematycznie z wydarzeniami mającymi miejsce w czasie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego – ich zadaniem jest wyszukać odpowiedzi na postawione pytanie.
np.
„Wszystkie te, jak i pozostałe reformy Sejmu Wielkiego (1788-1792) - plan powiększenia armii do 100 tysięcy, zgoda na stosunkowo wysokie podatki obciążające szlachtę i duchowieństwo - uczyniły Rzeczpospolitą innym państwem. Król zdawał sobie z tego sprawę - był wówczas inicjatorem budowy świątyni Opatrzności w Warszawie. Ale znaczenie tych zmian rozumiała - choć zupełnie inaczej - również Katarzyna. Podjęła interwencję w Polsce pod sztandarem zorganizowanej przez siebie konfederacji targowickiej (Sz. Potocki, K. Branicki, S ...