Dodaj publikację
Autor
Dariusz Mormol
Data publikacji
2009-03-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
126

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji historii przeznaczony do realizacji w klasie III gimnazjum.
 Pobierz (doc, 77,0 KB)

Podgląd treści


Życie polityczne w II Rzeczypospolitej
w latach 1918-1922.

klasa III gimnazjum

Cele lekcji:

Po skończonej lekcji uczniowie:

- znają najważniejsze nurty polskiego życia politycznego w latach 1918-1922
- potrafią scharakteryzować najważniejsze nurty polskiego życia politycznego w latach 1918-1922
- potrafią wymienić najważniejsze partie polityczne działające w Polsce w latach 1918-1922 oraz scharakteryzować ich programy
- wiedzą, kto został wybrany pierwszym prezydentem II Rzeczypospolitej
- wiedzą, jakie były okoliczności śmierci Gabriela Narutowicza
- wiedzą, kto został prezydentem Rzeczypospolitej po śmierci Narutowicza
- potrafią dokonać analizy tekstu źródłowego
- potrafią samodzielnie formułować wypowiedzi
- są przeciwni postawie nietolerancji w życiu politycznym i społecznym.

Metoda: praca pod kierunkiem w oparciu o podręcznik oraz o tekst źródłowy, elementy dramy.

Środki dydaktyczne:
- podręcznik: W. Mędrzecki, R. Szuchta – „U źródeł współczesności. Dzieje nowożytne i najnowsze”.
- mapa: „Rzeczpospolita Polska w latach 1918-1939”
- tekst źródłowy: „Prawicowa kampania przeciw Narutowiczowi”
- ilustracje: Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski.

Tok lekcji

| | | |
|Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Uwagi |
|N. sprawdza obecność. | | |
|Z jakimi trudnościami borykała się Polska po odzyskaniu |U. odpowiada. | |
|niepodległości? | | |
|Jaka była treść ustawy o reformie rolnej z 28 XII 1925r. |U. odpowiada. | |
|Wymień ważniejsze inwestycje gospodarcze II Rzeczypospolitej. | | |
|Omów strukturę narodowościową II Rzeczypospolitej. |U. odpowiada. |Ocena odpowiedzi |
| | |ucznia. |
| |U. odpowiada. | |
|Tematem dzisiejszej lekcji będzie życie polityczne II | | |
|Rzeczypospolitej w latach 1918-1922. | | |
|N. podaje temat: Życie polityczne w II Rzeczypospolitej w latach |Uczniowie zapisują temat w zeszytach. |Zapis tematu na |
|1918-1922. | |tablicy. |
|Od pierwszych miesięcy niepodległości tworzyła się sieć partii | |4 min. |
|politycznych. Wszystkie chciały w jak największym stopniu wpłynąć | | |
|na losy Polski. Największe znaczenie miały ruchy: nacjonalistyczny,| | |
|socjalistyczny i ludowy. Mniejszą rolę odgrywali konserwatyści i | | |
|chrześcijańscy demokraci. Szczególne miejsce w | | |
|polskim życiu politycznym zajmowali komuniści. | | |
| | | |
|N. dzieli klasę na grupy: | | |
|Gr. I – ruch nacjonalistyczny, ruch socjalistyczny | | |
|Gr. II – ruch ludowy, konserwatyści | | |
|Gr. III – chrześcijańscy demokraci, komuniści. | | |
|Dokonaj charakterystyki ruchu nacjonalistycznego. | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Czynności nauczyciela |U. czytają. | |
| | | |
| |Ugrupowanie nacjonalistyczne cieszyły się w II RP | |
| |największym poparciem. Niekwestionowanym przywódcą tego | |
| |obozy był Roman Dmowski. Najważniejszą | |
| | | |
| |Czynności ucznia | |
| | | |
| |partią polskiego nacjonalizmu był Związek Ludowo- |Uwagi |
| |Demokratyczny ( ZLN), przekształcony w 1928r. | |
| |w Stronnictwo Narodowe, stojące na gruncie demokracji | |
| |parlamentarnej. Jego celem było zapewnienie Polakom | |
| |dominującej roli w państwie polskim oraz uprzywilejowanie | |
| |Kościoła katolickiego w stosunku do innych wyznań. | |
| |Największą rolę odgrywali w nim: Stanisław Grabski, Roman | |
| |Rybarski, Tadeusz Bielecki. Po 1928r. – rozwój radykalnych| |
| |organizacji nacjonalistycznych (Obóz Wielkiej Polski, Obóz| |
| |Narodowo – Radykalny), które głosiły hasła rewolucji | |
| |narodowej. Miała ona doprowadzić do likwidacji | |
| |parlamentaryzmu i przejęcia władzy przez „elitę narodu”. | |
| |Istotnym elementem propagandy politycznej polskiego | |
| |nacjonalizmu był antysemityzm. | |
| | | |
| |U ...