Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Guła
Data publikacji
2009-03-30
Średnia ocena
5,00
Pobrań
312

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji matematyki przeprowadzonej w klasie IV szkoły podstawowej dotyczącej obliczania pól prostokątów i kwadratów. Lekcja ta wprowadza uczniów w to zagadnienie.
 Pobierz (doc, 52,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

TEMAT LEKCJI: Obwody prostokątów i kwadratów.

CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń:
✓ potrafi obliczyć obwód dowolnego wielokąta,
✓ potrafi obliczyć obwód prostokąta,
✓ potrafi obliczyć obwód kwadratu,
✓ potrafi wykorzystać posiadane wiadomości w sytuacjach praktycznych (np. obliczając ile należy kupić siatki, aby ogrodzić prostokątną działkę),
Na lekcji podejmowane są działania zmierzające do:
✓ kształcenia spostrzegawczości i umiejętności precyzyjnego formułowania wniosków,
FORMY PRACY:
• praca indywidualna,
• praca w grupie.
METODY PRACY:
• metoda problemowa,
• pogadanka,
• ćwiczenia.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• krzyżówka,
• karteczki z kolorowymi figurami,
• podręcznik do matematyki,
• ćwiczenia,
• przyrządy geometryczne,
• kolorowa kreda.

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne.
Nauczyciel sprawdza obecność i przygotowuje uczniów do lekcji.
Sprawdza i omawia zadanie domowe.

2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę.

|1 | | | | | | | |
|4 | | | | | | |

POZIOMO:
1) Czworokąt, który ma wszystkie kąty proste.
2) Można je wykonywać w pamięci lub pisemnie.
3) Kąt, który ma więcej niż 90º i mniej niż 180º.
4) Figura, która ma początek, a nie ma końca.
5) Prostokąt, który ma wszystkie boki jednakowej długości.

Osoba, która jako pierwsza rozwiąże krzyżówkę otrzymuje „+” z aktywności. Następnie jeszcze raz wspólnie rozwiązujemy krzyżówkę przypominając podstawowe wiadomości
o prostokątach i kwadratach. Uczniowie otrzymują hasło: „OBWÓD”.
Nauczyciel pyta uczniów z czym im kojarzy się słowo obwód, w jakich sytuacjach mówimy
o obwodzie. Gdyby uczniowie mieli problem z odpowiedzią na to pytanie nauczyciel kieruje do nich pomocnicze pytania: Jakie informacje należy podać sprzedawcy kupując:
- kapelusz (obwód głowy), - koszulę (obwód szyi), - spodnie lub spódnicę (obwód pasa).
Następnie nauczyciel informuje uczniów o tym, iż na dzisiejszej lekcji będą się zajmować obliczaniem obwodów figur geometrycznych, w szczególności zaś obwodami prostokątów
i kwadratów i dyktuje im temat lekcji: „Obwody prostokątów i kwadratów”.
Pod tematem lekcji uczniowie wklejają rozwiązaną krzyżówkę.

3. Obwody prostokątów i kwadratów.
Nauczyciel opowiada krótką historyjkę i zadaje pytanie: Ania otrzymała od swojej babci sześciokątną serwetkę i postanowiła ją obszyć ozdobną tasiemką. W domu ma jednak tylko zwykłą tasiemkę. Wybiera się więc do sklepu, aby kupić ładniejszą. Chce jej kupić nie za dużo, ale i nie za mało – w sam raz. Pomyśl, jak – nie używając centymetra krawieckiego ani linijki – dziewczynka może określić, ile tasiemki potrzebuje? Uczniowie odpowiadają, że Ania może zwykłą tasiemką obwieść brzeg serwetki i odciąć ten kawałek od reszty. Nauczyciel pyta czym jest długość tej tasiemki dla sześciokąta (serwetki). Uczniowie odpowiadają, że jest obwodem. Nauczyciel pyta uczniów jak obliczyliby obwód tej serwetki gdyby mieli linijkę? Uczniowie odpowiadają, że zmierzyliby długość każdego boku i dodali do siebie ...