Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć dotyczących
„Dnia Ziemi” 2008 roku –
„Jak należy rozumieć hasło
„Dnia Ziemi” 2008 roku –
„Klimat w potrzebie”?
mgr Elżbieta Rochowska
nauczyciel wychowawca w świetlicy
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
w Stalowej Woli
Temat zajęć:
Jak należy rozumieć hasło „Dnia Ziemi” 2008 roku „Klimat w potrzebie”?
Cele główne:
• kształtowanie zachowań proekologicznych w kontaktach ze środowiskiem,
• zwracanie uwagi na zagrożenia wynikające z niewłaściwej działalności człowieka w środowisku przyrodniczym,
• zdobywanie grupowych doświadczeń przez działanie.
Cele operacyjne:
• zna znaczenie słowa klimat,
• potrafi wymienić elementy składowe klimatu,
• wie, od jakich czynników zależy klimat,
• potrafi wymienić i wskazać na globusie strefy klimatyczne Ziemi,
• zna hasło „Dnia Ziemi” 2008 roku,
• potrafi wyszukać w artykułach z gazet oraz w książkach o tematyce ekologicznej informacji na określony temat,
• potrafi współpracować z kolegami w grupie,
• rozumie potrzebę dbania o środowisko przyrodnicze i dostrzega negatywną działalność człowieka w środowisku.
Formy:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna.
Metody:
• słowna,
• oglądowa,
• praktyczna.
Obszary aktywności:
• przyrodnicza,
• językowa,
• społeczna,
• ekologiczna.
Środki dydaktyczne:
1. Ilustrowana Encyklopedia Szkolna „Ekologia i ochrona środowiska”, Res Polonia
2. Halina Tłuszczyk, Alina Stankiewicz „Słownik szkolny Ekologia”, WSiP, Warszawa
3. Globus-model Ziemi.
4. Kartka z hasłem „Dnia Ziemi”2008 roku- „Klimat w potrzebie”.
5. Tablica korkowa.
6. Arkusz szarego papieru.
7. Artykuły z gazet, krótkie wydruki z Internetu, ksiązki o tematyce ekologicznej przyniesione przez nauczyciela.
8. Kartki i flamastry dla dzieci.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
2. Wzbudzenie zainteresowania:
• przypomnienie przez dzieci ogólnych informacji dotyczących akcji „Dzień Ziemi”,
• podanie przez nauczyciela hasła tegorocznych obchodów tego święta,
• zawieszenie na tablicy korkowej hasła „Klimat w potrzebie”.
3. Wyjaśnienie znaczenia słowa klimat:
• przeczytanie przez nauczyciela ze „Słownika szkolnego Ekologia” znaczenia słowa klimat:
Klimat [gr. Klima = strefa], charakterystyczny dla danego obszaru zespół zjawisk i procesów atmosferycznych kształtujący się w wyniku współdziałania jego właściwości fizycznych i geograficznych. Klimat jest jednym z czynników ekologicznych wpływających na rozmieszczenie i życie organizmów roślinnych i zwierzęcych w biosferze. Na klimat składają się temperatura, opady i wiatry (prądy powietrza), które są różne w różnych miejscach na kuli ziemskiej i zależą od stopnia szerokości i długości geograficznej, rozmieszczenia mórz i lądów, ukształtowania terenu, ciśnienia powietrza, prądów morskich, organizmów roślinnych i zwierzęcych, działalności człowieka. Na niewielkich przestrzeniach składniki klimatu ulegają zmianie w wyniku działalności organizmów, których występowanie, rozmieszczenie i życie jest zależne z kolei od czynników klimatycznych.
• pogadanka z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu,
• podanie przez dzieci elementów składowych klimatu (temperatura, opady, wiatry),
• podanie przez dzieci czynników, od których zależy klimat (szerokość i długość geograficzna, rozmieszczenie ...