Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Cykl dwóch scenariuszy zajęć świetlicowych
wokół tematu „Dzień Ziemi” przeprowadzonych 24-25 kwietnia 2009 roku
„Z energią chrońmy klimat”
mgr Elżbieta Rochowska
nauczyciel wychowawca w świetlicy
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
w Stalowej Woli
Temat zajęć I:
„Z energią chrońmy klimat” – hasło „Dnia Ziemi” 2009 roku.
Cele główne:
• kształtowanie zachowań proekologicznych w kontaktach ze środowiskiem,
• zwracanie uwagi na zagrożenia wynikające z niewłaściwej działalności człowieka w środowisku przyrodniczym,
• zdobywanie grupowych doświadczeń przez działanie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• zna znaczenie słowa klimat,
• potrafi wymienić strefy klimatyczne Ziemi,
• potrafi wskazać na globusie Polskę,
• wie, w jakiej strefie klimatycznej leży Polska,
• potrafi wymienić surowce kopalniane, które są źródłem energii(ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny),
• wie, co to jest energia konwencjonalna, nieodnawialna,
• potrafi podać wyrazy o przeciwstawnym znaczeniu do podanych,
• wie, jaki wpływ na klimat ma stosowanie zasobów kopalnianych,
• potrafi rozwiązać rebus,
• potrafi odszukać w rozsypance wyrazów- właściwy wyraz,
• zna źródła „czystej energii”,
• potrafi wymienić przykłady zastosowania „czystej energii”,
• potrafi wypowiadać się w zwięzły, zrozumiany sposób,
• wie, w jaki sposób przyczyniać się do ochrony klimatu.
Formy:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna.
Metody:
• słowna,
• oglądowa,
• praktyczna.
Obszary aktywności:
• przyrodnicza,
• językowa,
• społeczna,
• ekologiczna.
Środki dydaktyczne:
1. Ilustrowana Encyklopedia Szkolna „Ekologia i ochrona środowiska”, Res Polonia
2. Encyklopedia „Życie Świata” Dzieje i wydarzenia- część „Natura Świata” ,Wyd. EM, Warszawa 2003.
3. Globus - model Ziemi.
4. Kartka z hasłem „Z energią chrońmy klimat”.
5. Tablica korkowa.
6. Plansza przedstawiająca zagrożenia czyhające na klimat naszej planety.
7. Diagram kołowy przedstawiający(źródła energii) - procentowy udział surowców w procesie produkcji energii.
8. Koperty z przygotowanymi rebusami.
9. Kartki z napisami: czysta energia, Słońce, wiatr, woda, źródła hydrogeotermalne, biomasa.
10. Informacje z Internetu.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci.
2. Wzbudzenie zainteresowania.
• przypomnienie wcześniej poznanych wiadomości związanych z ideą obchodzenia „Dnia Ziemi” w Polsce i w świecie. Prezentacja prac plastycznych wykonanych przez dzieci w ubiegłym roku. Przypomnienie hasła „Dnia Ziemi” 2008 roku – „Klimat w potrzebie”.
• podanie hasła tegorocznego „Dnia Ziemi”- „Z energią chrońmy klimat”. Zawieszenie hasła na tablicy korkowej.
• zauważenie przez dzieci, że w obu hasłach występuje słowo „klimat”.
• przypomnienie przez nauczyciela informacji dotyczących klimatu:
- co to jest klimat?
- jakie mamy strefy klimatyczne?
- w jaki sposób należy go chronić?
• prezentacja globusa- modelu Ziemi. Wskazanie na globusie przez wybrane dziecko Polski. Określenie w jakiej strefie klimatycznej leży nasza ojczyzna.
3. Swobodne wypowiedzi dzieci dotyczące pytania nauczyciela: „Co to jest energia?”
4. Gawęda nauczyciela wokół tematu „Energia i jej źródła” w oparciu o wybrane fragmenty z encyklopedii „Życie Świata” z ...