Dodaj publikację
Autor
Aneta Matysiak-Gicala
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
382

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem lekcji jest doskonalenie umiejętności obliczania pól powierzchni i objętości graniastosłupów oraz rozpoznawanie graniastosłupów na podstawie ich własności. Uczniowie pracują w grupach, rozwiązują zadania.
 Pobierz (doc, 128,0 KB)

Podgląd treści


Nazwa materiału - tytuł

Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Program: Matematyka 2001
Klasa: VI
Forma: Praca w grupach
Opracowanie: Aneta Matysiak-Gicala, Szkoła Podstawowa w Rokietnicy

Opis materiału
Celem lekcji jest doskonalenie umiejętności obliczania pól powierzchni
i objętości graniastosłupów oraz rozpoznawanie graniastosłupów na podstawie ich własności. Uczniowie pracują w grupach, rozwiązują zadania.

Opis, który ma prezentować materiał na stronie www
Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Konspekt lekcji matematyki w klasie VI SP doskonalącej umiejętność obliczania pola powierzchni i objętości graniastosłupów.
Opracowany w oparciu o program Matematyka 2001.

Matematyka klasa VI

Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Cele:
• doskonalenie umiejętności obliczania pól powierzchni i objętości graniastosłupów
• rozwijanie sprawności rachunkowej
• ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
• kształtowanie umiejętności współpracy w grupie

Uczeń:
• zna własności graniastosłupów
• potrafi rozpoznać graniastosłup na podstawie jego własności
• potrafi narysować rzut oraz siatkę graniastosłupa
• oblicza pole powierzchni i objętość graniastosłupa
• potrafi operować jednostkami pola i objętości
• umie współpracować w grupie

Metody i formy pracy:
• praca w grupach

Materiały:
• modele brył
• siatki brył
• karty pracy
• podręcznik Matematyka 2001 klasa VI
• zeszyt przedmiotowy
• karta pracy

Czas: 45 minut

Przebieg lekcji:
• Czynności organizacyjne
• Podział klasy na grupy ( uczniowie losują kartki – załącznik 1; nauczyciel przygotowuje kartki z nazwami graniastosłupów - załącznik 2; na podstawie własności poszczególnych graniastosłupów dobierają się w czteroosobowe grupy, dla ułatwienia narysowano rysunki pomocnicze podstaw graniastosłupów), nauczyciel sprawdza czy uczniowie wybrali odpowiedni graniastosłup.
• Rozwiązywanie zadań ( zadania - zał.3); każda z grup pracuje we własnym tempie.
• Podsumowanie i ocena pracy w grupach.
• Zadanie domowe:
Prostopadłościenny rów ma długość 200 m, szerokość 40cm i głębokość 70cm. Jaka jest objętość wykopanej ziemi? (objętość podaj w litrach)

Opracowała Aneta Matysiak-Gicala

załącznik 1

Podział klasy na grupy (pociąć na paski)

| |
|Jego podstawą jest trójkąt równoramienny (długość krawędzi 5cm, 5cm, 6cm, wysokość podstawy 4cm) |
| |
|Ten graniastosłup ma 6 wierzchołków |
| |
| |
|Twój graniastosłup ma 9 krawędzi. (długość krawędzi bocznych 8 cm) |
| |
|Twój graniastosłup ma 5 ścian. |
| |
|Jego podstawą jest trapez równoramienny (długość krawędzi 5cm, 5cm, 3cm, 9cm wysokość podstawy 4cm) |
| |
| |
|Ten graniastosłup ma 8 wierzchołków |
| |
|Twój graniastosłup ma 12 krawędzi. (długość krawędzi bocznych 7 cm) |
| |
|Twój graniastosłup ma 6 ścian. ( jedna para ścian bocznych równoległych) |
| |
|Jego podstawą jest równoległobok (długość krawędzi 6cm, 4cm, wysokość podstawy 2cm poprowadzona na krawędź długości 6cm) |
| |
| |
|Ten graniastosłup ma 8 wierzchołków |
| |
|Twój graniastosłup ma 12 krawędzi. (długość krawędzi bocznych 10 cm) |
| |
|Twój graniastosłup ma 6 ścian. (dwie pary ścian bocznych równoległych) |
| |
|Jego podstawą jest prostokąt (długość krawędzi 5cm,3cm) |
| |
|Ten graniastosłup ma ...