Dodaj publikację
Autor
Edyta Kłusowska
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
276

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV Temat lekcji: Pole i obwód prostokąta – zadania z treścią.
 Pobierz (doc, 46,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV

Temat lekcji: Pole i obwód prostokąta – zadania z treścią.

Cele lekcji

Uczeń:
• zna i rozumie pojęcia matematyczne takie jak: prostokąt, kwadrat, obwód, pole figury
• zna sposoby obliczania pola i obwodu prostokąta
• rozwiązuje zadania z treścią poprawnie stosując wzór na obliczanie pola i obwodu prostokąta
• dba o odpowiedni zapis działań i obliczeń
• aktywnie uczestniczy w lekcji, ocenia własną wiedzę i umiejętności.

Metody

• rozmowa dydaktyczna
• ćwiczenia praktyczne
• ćwiczenia sprawdzające z zastosowaniem kart pracy
• metoda ewaluacyjna „Niedokończone zdania”

Formy pracy

• zbiorowa
• w grupach
• jednostkowa

Środki dydaktyczne

• modele prostokątów, magnesy, karteczki samoprzylepne, rozsypanka wyrazowa, szary papier, markery, cenki, karty pracy

Przebieg lekcji

| |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA I UCZNIÓW |
| |Sprawdzenie obecności. |
| |Nawiązanie do tematu lekcji. |
| |Zapoznanie z celem lekcji i podanie tematu lekcji. |
| |Przypomnienie podstawowych pojęć matematycznych: prostokąt, kwadrat, obwód, pole, jednostki pola oraz sposobów obliczania obwodu i |
| |pola prostokąta. |
| |Nauczyciel przyczepia na tablicy 5 prostokątów. Następnie zadaje uczniom następujące pytania: |
| |Jak nazywają się te figury? |
| |Co to jest prostokąt? |
| |Która z figur jest kwadratem? |
| |Co to jest kwadrat? |
| |Co to jest obwód figury? |
| |Jak obliczyć obwód prostokąta? |
| |Jak obliczyć obwód kwadratu? |
| |Co to jest pole figury? |
| |Jak obliczyć pole prostokąta? |
| |Jak obliczyć pole kwadratu? |
| |W jakich jednostkach podaje się pole i obwód figury? |
| |Obliczanie pola i obwodu prostokąta – ćwiczenia. |
| |Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki samoprzylepne z napisaną liczbą wraz z jednostką określającą pole lub obwód jednego z |
| |prostokątów umieszczonych na tablicy. Poleca uczniom, by zastanowili się, czy otrzymana przez nich liczba określa pole czy obwód |
| |figury. |
| |Następnie prosi o wyjście na środek tych uczniów, którzy mają karteczki z liczbą oznaczającą obwód prostokąta. Uczniowie wychodzą i |
| |czytają swoje liczby. Później prosi o wyjście na środek tych uczniów, którzy mają karteczki z liczbą oznaczającą pole prostokąta. |
| |Uczniowie wychodzą i czytają swoje liczby. |
| |Nauczyciel poleca, by uczniowie obliczyli w pamięci pole i obwód wskazanych prostokątów i dopasowali swoją karteczkę z liczbą do |
| |odpowiedniej figury. Uczniowie podchodzą kolejno, przyklejają karteczkę i uzasadniają wybór. |
| |Zadanie praktyczne z treścią do pracy w grupach. |
| |Nauczyciel dzieli klasę na 2 grupy. Każda grupa otrzymuje rozsypankę wyrazową. Ich zadaniem jest ułożenie zadania tekstowego, |
| |przyklejenie go na szarym papierze i rozwiązanie. Po wykonaniu zadania przedstawiciele grupy prezentują jego rozwiązanie. |
| |Samodzielne wykonanie przez uczniów zadań umieszczonych w kartach pracy. |
| |Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy, zawierającą 3 zadania z treścią. Uczniowie rozwiązują je samodzielnie. |
| |Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań. |
| |Wybrani uczniowie podają własne sposoby rozwiązania poszczególnych zadań, ale nie mogą już niczego poprawiać w ...