Dodaj publikację
Autor
Edyta Kłusowska
Data publikacji
2009-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
296

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV - Pole prostokąta. Temat lekcji: Pole prostokąta – zawody matematyczne.
 Pobierz (doc, 50,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji matematyki w klasie IV

Temat lekcji: Pole prostokąta – zawody matematyczne.

Cele operacyjne lekcji

Uczeń umie posługiwać się technologią informatyczną w celu doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności:
a) potrafi rozwiązać zadania na obliczanie pól prostokątów, rysowanie prostokątów o określonym polu i danym boku
b) potrafi wykorzystać możliwości programu edukacyjnego do kierowania własnym procesem uczenia się (np. korzystać z Pomocy, dokonywać weryfikacji odpowiedzi, traktować wyniki i ocenę swojej pracy jako informację o poziomie wiedzy i postępach w nauce)
c) potrafi rywalizować w zespole zgodnie z regułami gry

Metody

• rozmowa dydaktyczna
• demonstracja
• ćwiczenia z użyciem komputera – trening i zawody matematyczne

Formy pracy

• zespołowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne

• program komputerowy „Matematyka 2001” – opcja „Pola”

Przebieg lekcji

| |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA I UCZNIÓW |
| |Sprawdzenie pracy domowej. |
| |Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji. Przypomnienie sposobu obliczania pola prostokąta lub kwadratu. |
| |Zapoznanie z celem lekcji i podanie tematu lekcji. |
| |Włączenie komputerów. Uruchomienie programu komputerowego „Matematyka 2001”. |
| |Przypomnienie ogólnych zasad rozwiązywania zadań. Włączenie opcji „Pola”, ustalenie odpowiednich parametrów, wybór komentatora. |
| |Wyjaśnienie sposobu wykonywania ćwiczenia, polegającego na obliczaniu pól prostokątów – tryb treningowy. Zachęcanie uczniów do |
| |korzystania z pełnej oferty programu. |
| |Obliczanie pól prostokątów – ćwiczenia na komputerze: |
| |odczytywanie z rysunku długości i szerokości prostokąta, zapisywanie obliczeń w zeszycie, wpisywanie wyniku w odpowiednim miejscu za|
| |pomocą klawiatury |
| |weryfikacja swojej odpowiedzi - korzystanie z opcji sprawdzania błędów poprzez kliknięcie ikony komentatora |
| |śledzenie punktów przyznawanych za poprawne rozwiązanie zadania w postaci zapalonych kulek w czterech kolorach, symbolizujących |
| |poziom trudności rozwiązywanych zadań – uzyskiwanie informacji o własnych postępach i wynikach pracy |
| |zachęcanie uczniów do zgromadzenia jak największej ilości punktów i zdobycia tytułu „Mistrza”, który pojawia się po rozwiązaniu |
| |zadań z czterech poziomów. |
| |Zawody matematyczne: |
| |zapoznanie z regulaminem zawodów |
| |dobór par zawodników, prezentujących zbliżony poziom wiedzy i mających mniej więcej wyrównane szanse na zwycięstwo w zawodach |
| |wybór swojej podobizny przez uczniów i podpisanie jej swoim imieniem |
| |poprawne odczytanie komunikatu, kto startuje jako pierwszy |
| |wykonywanie zadań dotyczących obliczania pól prostokątów czasie 2 minut przez jednego, a potem drugiego zawodnika. |
| |odczytanie liczby poprawnie wykonanych zadań przez obu zawodników – po zakończeniu każdej rundy; zapis na tablicy; obejrzenie swego |
| |miejsca na podium, wyznaczonego przez komputer |
| |nagrodzenie osób o największej liczbie wykonanych zadań odpowiednią oceną. |
| |Zadanie dodatkowe: Rysowanie prostokątów o podanym polu (wyjaśnienie sposobu wyznaczenia długości prostokąta o określonym polu i |
| |narysowanej szerokości, pokaz rysowania prostokątów przy pomocy myszki, wykonywanie kolejnych ćwiczeń przez uczniów). |
| |Wspólne podsumowanie stopnia wykonanych zadań. Wyjście z programu i zamknięcie komputerów. |

-----------------------
Część końcowa

Część podstawowa

Część wstępna