Dodaj publikację
Autor
Paweł Dudek
Data publikacji
2009-05-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
220

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla II klasy liceum ogólnokształcącego.
 Pobierz (doc, 80,0 KB)

Podgląd treści


Paweł Dudek

Konspekt lekcji historii
dla klasy II liceum ogólnokształcącego

I. Typ szkoły: liceum ogólnokształcące
II. Typ lekcji: lekcja mieszana (czas lekcji – 45 minut)
III. Forma pracy z uczniami: indywidualna i grupowa
IV. Dział programowy: XX wiek
V. Temat lekcji: Geneza I wojny światowej
VI. Cele lekcji:
Uczeń wie:
- co to było trójprzymierze i trójporozumienie
- jakie były bezpośrednie okoliczności wybuchu I wojny światowej
- gdzie znajdowały się miejsca konfliktów mocarstw na przełomie XIX i XX wieku

Uczeń rozumie:
- genezę konfliktu na Bałkanach
- dlaczego toczył się spór o dominację na Bliskim Wschodzie
- jakie znaczenie polityczne i gospodarcze miały Bałkany, Bliski Wschód, Alzacja i Lotaryngia na przełomie XIX i XX wieku

Uczeń potrafi:
- omówić okoliczności powstania koalicji trójprzymierza oraz koalicji trójporozumienia
- omówić genezę konfliktu na Bałkanach
- scharakteryzować założenia trójprzymierza i trójporozumienia
- wskazać na mapie obszary konfliktów międzynarodowych na przełomie XIX i XX wieku

VII. Metody dydaktyczne:
- pogadanka
- praca z podręcznikiem
- analiza tekstu źródłowego
VIII. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: R. Śniegocki, Od kongresu wiedeńskiego do I wojny światowej, wyd. Nowa Era, str. 215-221.
- mapa ścienna Europy na przełomie XIX i XX wieku
- tekst źródłowy - „Ultimatum Austro-Węgier wobec Serbii z 23 VII 1914 r.”

|Ogniwa lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |
|I. Czynności organizacyjno- |1. Witam się z uczniami. |1. Uczniowie zajmują swoje miejsca | |
|porządkowe |Przedstawiam się. |i przygotowują się do lekcji. | |
| | | | |
| | | | |
| |2. Sprawdzam obecność. | | |
| | | |2. Nieobecność zapisuję w |
| | | |dzienniku. |
| |3. Podaję temat lekcji zapisany | | |
| |wcześniej na tablicy. | | |
| | | |3. Temat lekcji: Geneza I wojny |
| | | |światowej |
| | | | |
| | | | |
|II. Rekapitulacja wtórna |Pytam jedną osobę z tematu | | |
| |ostatniej lekcji: | | |
| | | | |
| |- W jakim celu Piłsudski udał się | |- zamierzał utworzyć polski legion |
| |do Japonii w 1904 roku? | |przy współpracy z Japonią |
| | | | |
| |- Jakie były przyczyny wybuchu | |- kryzys ekonomiczny oraz publiczne|
| |rewolucji na ziemiach polskich? | |demonstracje przeciwko wojnie |
| | | |japońsko-rosyjskiej |
| | | | |
| | | |- PPS (Józef Piłsudski) oraz |
| |- Jakie dwie frakcje polityczne | |Endecja (Roman Dmowski) |
| |rywalizowały ze sobą na ziemiach | | |
| |polskich w czasie rewolucji i kim | | |
| |byli ich przywódcy? | | |
| | | | |
| |- Jakie ustępstwa wobec Polaków | |- nietykalność i swobody sumienia, |
| |wydał car Mikołaj II po strajkach w| |słowa, zgromadzeń i stowarzyszeń |
| |październiku 1905 roku? | | |
|III. Realizacja nowego tematu |1. Proszę uczniów o otworzenie |1. Uczniowie wykonują polecenia w | |
| |podręczników na stronie 218. Dzielę|grupach. Następnie omawiają swoje | |
| |ich na dwie grupy. Pierwsza grupa |tematy na forum klasy. Wykorzystują| |
| |ma za zadanie omówić okoliczności |do tego mapę. | |
| |powstania trójprzymierza a druga – | | |
| |trójporozumienia (skąd wzięły się | | |
| |nazwy tych koalicji, jakie państwa | | |
| |wchodziły w skład, jakie miały | | |
| |cele, kiedy powstały). | | |
| | | | |
| |2. Proszę uczniów o | | |
| |przeanalizowanie stosunku ...