Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
Szkoła Podstawowa, klasa IV
Opracowanie: Katarzyna Ślifirczyk
Temat lekcji: Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych w zadaniach
Cele:
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych;
- rozwijanie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce;
- utrwalenie zależności między jednostkami masy i długości;
- utrwalenie zależności: netto + tara = brutto;
- kształcenie logicznego myślenia;
- doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym ze zrozumieniem.
Metody: pogadanka, ćwiczeniowa, problemowa.
Środki dydaktyczne: teksty zadań, plansza, podręcznik Matematyka z plusem , kolorowa kreda, tablica.
Formy pracy: praca z całą klasą, w grupach i indywidualna.
Tok lekcji:
Część wstępna:
1. Wprowadzenie do zajęć (nauczyciel przedstawia cele lekcji, zapis tematu lekcji na tablicy i w zeszytach uczniów).
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Przypomnienie wiadomości:
▪ Ułamki dziesiętne to...
▪ Jaką rolę pełni przecinek w zapisie ułamków dziesiętnych ?
▪ W jaki sposób podpisujemy liczby dziesiętne przy dodawaniu i odejmowaniu sposobem pisemnym?
▪ Jak obliczamy o ile jedna liczba jest większa/ mniejsza od drugiej?
Część główna:
4. Rozwiązywanie zadań.
Zadanie 1(ustnie)
Na tablicy wisi plansza z cenami różnych produktów.
Uczniowie odpowiadają na pytania:
- Ile zapłacisz za linijkę i kredki?
- O ile droższe są nożyczki od plasteliny?
- O ile tańsza jest gumka od ekierki?
- Ile otrzymamy reszty z banknotu 10 zł, jeśli kupimy kredki?
Zadanie 2
[pic]
a) Jak daleko jest z Opałek do Borowików?
b) Jaka jest odległość między Muchomorkami, a Borowikami?
Zadanie 9 str.187 podręcznik
a) Słoik z groszkiem waży brutto 0,42 kg, groszek waży 0,365 kg. Ile waży pusty słoik?
b) Orzeszki w puszce ważą brutto 0,25 kg, a netto 0,235 kg. Ile waży pusta puszka?
Podpunkt b )zadania rozwiązują uczniowie indywidualnie, następnie w parach sprawdzają poprawność rozwiązania. Poprawne rozwiązania zostają nagrodzone plusami.
Zadanie 11 str. 188 podręcznik
Uczestnicy trzydniowego rajdu pieszego podzielili trasę tego rajdu na trzy etapy. Pierwszego i drugiego dnia mieli przejść po 12,6 km, a trzeciego o 1,5 km mniej. Jak długa była trasa rajdu?
Zadanie 8 str. 189 podręcznik
Trzy odcinki biegu przełajowego były mierzone przez trzy różne osoby. Popatrz na ich notatki i oblicz długość całej trasy.
Część końcowa:
5. Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Zadanie 13 str. 188 podręcznik oraz str. 63 zeszyt ćwiczeń
-----------------------
1 km 80 m
960 m
1,2 km