Dodaj publikację
Autor
Aneta Trojanowska
Data publikacji
2009-06-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
224

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów. Adresatem są osoby w wieku 11-13 lat (dla takiego przedziału wiekowego została utworzona grupa socjoterapeutyczna). Uczestnicy pochodzą ze środowisk zaniedbanych pod względem wychowawczym.
 Pobierz (pdf, 99,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ

„Jak dobrze się poznać, a więc komunikować i współpracować w grupie?”

I. Część wstępna

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów. Adresatem są osoby w wieku 11-13 lat (dla takiego
przedziału wiekowego została utworzona grupa socjoterapeutyczna). Uczestnicy pochodzą ze
środowisk zaniedbanych pod względem wychowawczym.
Wybór tematu znajduje swoje uzasadnienie w tym, iż mamy tu do czynienia z nową grupą, której
uczestnicy bliżej się nie znają.
Celem priorytetowym i strategicznym jest nauczenie zasad komunikacji międzyludzkiej
stanowiącej bazę do prawidłowego funkcjonowania w szeroko rozumianym świecie.

Literatura:

1. Benien K., Jak prowadzić trudne rozmowy, wyd. WAM, Kraków 2005
2. Montana-Czarnawska M., Przyjazne porozumiewanie się, wyd. GWP, Gdańsk 2004
3. Grzesiak E., Komunikacja w szkole , wyd. GWP, Gdańsk 2005
4. Stewart J., Jak sobie radzić ze złością. Treninigi dla nastolatków
II. Część właściwa

1. Temat zajęć: „Jak dobrze się poznać, a więc komunikować i współpracować w grupie?”

2. Cele zajęć

Wychowankowie:
- poznają podstawowe zasady komunikacji
- uczą się poprawnego wysławiania się
- poznają mowę własnego ciała
- zaznajamiają się z podstawowymi przyczynami zaburzonej komunikacji
- poznają umiejętności potrzebne do funkcjonowania w grupie
- nabywają kompetencje do wspólnego rozwiązywania sytuacji konfliktowych
- uczą się wspólnej zabawy
- uczą się rozpoznawać uczucia własne i innych
- uczą się zaangażowania w działalność grupy
- uczą się pozytywnych relacji w grupie

3. Metody i techniki pracy: praca indywidualna i grupowa, Burza mózgów, pogadanka,
techniki ekspresji plastycznej, aktywność zabawowa:”Przekaż piłkę”, „Rytmiczny głuchy
telefon”' „Autoportret”

4. Przebieg zajęć

I. Część wprowadzająca:

- powitanie uczestników warsztatów
- zaznajomienie z tematem spotkania
-wyjaśnienie celu spotkania
- wspólne ustalenie zasad spotkania

II. Czesc wlasciwa :

a) zabawa “Przekaż pilkę” jako cwiczenie poglębiające integrację uczestnków i pozwalające
na poznanie i nazwanie własnych uczuc- uczestnicy siadają w kręgu na dywanie :dany

uczestnik rzuca piłkę do kolegi/koleżanki, który głośno mówi swoje imię i podaje
przymiotnik opisujący jego samopoczucie
b) burza mózgów- dyskusja na temat tego, co nas denerwuje w kontakcie z drugim
człowiekiem, co nam przeszkadza w rzomowie z innymi, jak prawidłowo powinna
wyglądąc komunikacja i współpraca w grupie
c) plakat “Lider grupy” - dzielimy grpuę na 3 mniejsze, każda z nich wykonuje plakat na
temat tego, jaki powinen być lider grupy wyrażając tym samym swoje oczekiwania,
wymagania, emocje
d) zabawa “Rytmiczny głuchy telefon” polegająca na wystukiwaniu rytmu pomyślanej
piosenki przez danego uczestnika na plecach sąsiada i dalszego przekazzania rytmu
kolejnym uczestnikom zabawy- to nauka własnego ciała, wyznaczanie swojej przestrzenie
życiowej, emocjonlanej, informowanie o własnym dystnsie, sferze intymnej
e) zabawa “Autoportret” polegająca ...