Dodaj publikację
Autor
Renata Kuźmińska
Data publikacji
2009-07-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
160

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz hospitacji diagnozującej. Temat: Równania wymierne. Klasa: druga liceum.
 Pobierz (doc, 161,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI DIAGNOZUJĄCEJ

Temat: Równania wymierne

Data: 23.03.2009 r.
Nauczyciel: mgr Renata Kuźmińska
Przedmiot: matematyka
Klasa: II liceum

Cel hospitacji: zdiagnozowanie sprawności i umiejętności uczniowskich w zakresie rozwiązywania równań liniowych, kwadratowych i wymiernych.
Cele ogólne:
• utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości
• wyrabianie umiejętności pracy zespołowej (kultura dyskusji, dzielenie się wiedzą)
Cele szczegółowe, uczeń potrafi:
• rozwiązać równanie liniowe, kwadratowe, wymierne
• określić dziedzinę wyrażenia wymiernego
• obliczyć wartość liczbową wyrażenia wymiernego dla danej wartości zmiennej
• dodać, odjąć, pomnożyć i podzielić wyrażenie wymierne

Dobór zadań według standardów wymagań egzaminu maturalnego
Praca pod kątem standardów wymagań egzaminacyjnych
1. wykorzystanie i tworzenie informacji
uczeń oblicza wartość liczbową wyrażenia wymiernego dla danej wartości zmiennej
2. wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji
• uczeń wyznacza dziedzinę prostego wyrażenia wymiernego z jedną zmienną
• uczeń dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli wyrażenia wymierne
• uczeń rozwiązuje proste równania wymierne prowadzące do równań liniowych lub kwadratowych
3. modelowanie matematyczne
uczeń potrafi podać wyrażenie, równanie wymierne opisujące przedstawioną sytuację

Metody i formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach, mini wykład, metoda ćwiczeniowa
Środki dydaktyczne: zbiór zadań, przygotowane zadania dla uczniów, rzutnik
Czas pracy: 45 minut

Przebieg lekcji:

WPROWADZENIE
• czynności organizacyjno – porządkowe,
• przedstawienie tematu lekcji i jej celów,
• przygotowanie uczniów do pracy – ustalenie reguł i zasad

REALIZACJA
Rozdanie uczniom zadań (zał. 1). Na rozwiązanie uczniowie mają 5 min. Po upływie czasu uczniowie wymieniają się w ławkach pracami i oceniają prace kolegów według schematu przedstawionego przy pomocy rzutnika multimedialnego (zał. 2). Oceny zostają wpisane do dziennika. Podsumowanie pracy uczniów, w przypadku wątpliwości, błędnych rozwiązań, poprawne rozwiązania zadań zostają wyświetlone i omówione. Zostaje wypełniony arkusz obserwacji uczniów.

Wprowadzenie do rozwiązywania równań wymiernych następuje w formie mini – wykładu prowadzonego przez nauczyciela.
Równania wymierne zostają kolejno rozwiązywane przez uczniów na tablicy (zał. 3). Poprawne rozwiązania zostają nagradzane plusami.
20 min przed końcem lekcji klasa zostaje podzielona na grupy cztero osobowe, następuje rozdanie uczniom zadań (zał. 4). Po upływie 10 min sprawdzamy wyniki, grupa, która rozwiąże najwięcej równań poprawnie otrzymuje ocenę z aktywności. Zostaje wypełniony arkusz obserwacji uczniów.
Uczniowie dostają treść zadania dodatkowego, cała klasa pracuje wspólnie nad ułożeniem równania opisującego sytuację z zadania.

PODSUMOWANIE
Zadanie pracy domowej (zb. zad. Str. 83 zad. 4.30)
Podsumowanie pracy na lekcji.

ARKUSZ OBSERWACJI UCZNIÓW

A – wszyscy, B – większość, C – prawie nikt, D – nikt

|Standard |Wskaźniki |A |B |C |D |
|Wykorzystanie i tworzenie informacji |uczeń potrafi obliczyć wartość liczbową wyrażenia wymiernego dla danej wartości zmiennej | | | | |
| |(zad. 1, zał. 1) | | | | |
|Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji |uczeń potrafi wyznaczyć ...