Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Adamczyk
Data publikacji
2009-08-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
197

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji techniki w klasie pierwszej gimnazjum na temat: Czym zajmuje się ekologia?
 Pobierz (doc, 68,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI NA TEMAT:

Czym zajmuje się ekologia?

Klasa: I gimnazjum
Data przeprowadzenia lekcji:
Prowadzący:
Czas trwania lekcji: 45 minut.(jedna jednostka lekcyjna)
I. Cele lekcji:
a) poznawcze:
• zna pojęcia: ekologia, recykling, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, smog,
• wie jak może chronić środowisko (segregacja odpadów, oszczędzanie energii).
b) kształcące:
• dostrzega konieczność ochrony środowiska naturalnego,
• potrafi poprawnie segregować odpady.
c) wychowawcze:
• uświadomienie konieczności ochrony środowiska i roli jaką powinien w tym zadaniu spełniać każdy człowiek, także uczeń,
• wyrabianie nawyku segregacji odpadów.

II. Metody nauczania:
• pogadanka,
• praktyczna.

III. Środki dydaktyczne:
• pojemniki na odpady (kolorowe pudełka),
• naklejki opisujące pojemniki na śmieci,
• worek zawierający odpady do posegregowania przez uczniów,
• zeszyt ćwiczeń do techniki.

IV. Formy organizacyjne:
• praca z całym zespołem klasowym,
• praca indywidualna uczniów.
V. Przebieg lekcji:
|OGNIWO |CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |CZYNNOŚCI UCZNIA |ŚRODKI DYDAKTYCZNE |CZAS |
|1.Stworzenie ładu |powitanie, |- powitanie, |dziennik, |5 min. |
|zewnętrznego i wewnętrznego.|sprawdzenie obecności, |zapisanie w zeszycie tematu lekcji. |tablica, | |
| |uświadomienie uczniom celu zajęć: | |kreda. | |
| |N: Poziom techniki XXI wieku jest bardzo wysoki, ludzie korzystają z różnych jej wytworów bardzo często| | | |
| |nie zdając sobie sprawy jak bardzo niszczą otaczające nas środowisko naturalne. Tymczasem poziom | | | |
| |zanieczyszczeń na naszej planecie w wielu miejscach przekracza stany krytyczne. Na dzisiejszej lekcji | | | |
| |będziemy poznawać pojęcia związane z ekologią, ochroną środowiska oraz nauczymy się segregować odpady. | | | |
| |podyktowanie tematu lekcji: | | | |
| |N: Zapiszcie temat dzisiejszej lekcji: | | | |
| |Czy zajmuje się ekologia? | | | |
|2.Poznanie nowych faktów i |wprowadzenie tematu ekologii, uświadomienie konieczności ochrony środowiska: |słuchają wypowiedzi nauczyciela, | |5 min. |
|zjawisk. |N: Każdy z Was słyszał zapewne o ekologii? Jak sądzicie co to jest ekologia? |odpowiadają na jego pytania: | | |
| | | | | |
| |N: Ekologia jest nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmuje się badaniem oddziaływań |U: ? | | |
| |pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami. | | | |
| |W ostatnich latach w związku z narastającym problemem zanieczyszczania naszej planety podjęto wiele | | | |
| |działań mających na celu ochronę środowiska. Czy ktoś z was potrafi podać jakieś przykłady? | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | |U: Powstały nowoczesne oczyszczalnie ścieków, | | |
| | |zmniejszono emisję szkodliwych pyłów z hut i | | |
| |Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi uczniów, tłumaczy w jaki sposób te działania przyczyniają się do |elektrowni, produkcja samochodów napędzanych benzyną| | |
| |ochrony środowiska. |bezołowiową, ocieplanie budynków, produkowanie | | |
| | |zdrowej żywności. | | |
| |omówienie konsekwencji zanieczyszczania środowiska: | | | |
| |N: Człowiek zanieczyszcza środowisko w którym sam żyje, więc negatywne skutki tej działalności | | | |
| |odczuwane są także przez niego. Czy ktoś słyszał o takich zjawiskach jak dziura ozonowa? | | | |
| |kwaśne deszcze? | | | |
| |efekt cieplarniany? | | | |
| | | | | |
| | |U: ?? | | |
|3.Kształtowanie pojęć. |wyjaśnia pojęcia: dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, smog, recykling: | |pojemniki na ...