Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji matematyki w klasie II gimnazjum
Temat: Powtórzenie wiadomości o kole i okręgu
Dział: Długość okręgu, pole koła
Cel główny:
1. Utrwalenie wiadomości dotyczących obliczania długości okręgu i łuku oraz pola koła
i wycinka koła.
2. Rozwiązywanie zadań praktycznych z wykorzystaniem poznanych wzorów.
Cele operacyjne:
Wiadomości – uczeń zna:
- pojęcia: koło, okrąg, łuk, wycinek koła,
- pojęcia: promień, średnica, cięciwa, liczba π,
- wzory na obliczanie długości okręgu i łuku oraz pola koła i wycinka koła
Umiejętności – uczeń potrafi:
- podać definicję promienia, średnicy, okręgu, koła, łuku i wycinka koła,
- zaznaczyć na rysunku promień, średnicą oraz zadany kąt środkowy,
- narysować koło lub okrąg o zadanym promieniu lub średnicy i obliczyć jego pole oraz obwód,
- narysować wycinek koła o zadanym kącie środkowym i obliczyć jego pole,
- obliczyć długość krzywej będącą sumą odcinków i łuków,
- rozwiązać zadanie problemowe z wykorzystaniem przekształcenia wzoru na pole koła
i długość okręgu,
- rozwiązywać zadania praktyczne z wykorzystaniem poznanych wzorów.
Postawy:
- rozwijanie logicznego a zarazem twórczego myślenia ucznia na lekcjach matematyki,
- umiejętność stosowania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce,
- umiejętność współpracy w grupie,
- umiejętność podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
Metody pracy:
- indywidualna, grupowa, równym frontem, Quiz
- praktyczna – rozwiązywanie zadań.
Środki dydaktyczne:
Przygotowane treści zadań, karty pracy dla uczniów, plakat do zapisywania punktów drużyn.
Ocena pracy uczniów na lekcji:
W zależności od zdobytego miejsca - za pomocą stopnia.
Czas realizacji: 45 minut
Przebieg lekcji:
Faza organizacyjna: - 5 min
- przedstawienie sposobu pracy na lekcji – konkurs między drużynowy,
- podział klasy na drużyny,
- rozdanie każdej z drużyn informacji „wstępnej” dotyczącej typu zadań,
Faza nawiązująca: – 5 min
- powtórzenie wiadomości o kole i okręgu poprzez odpowiedzenie na pytanie „prawda / fałsz”
Faza właściwa: (Podane czasy dotyczą łącznie wszystkich drużyn)
N: Prosi do siebie osoby, które będą wykonywać pierwsze zadanie polegające na narysowaniu odpowiedniego koła oraz obliczenie jego pola i obwodu na podstawie średnicy.
U: Losują dane dotyczące koła i wykonują zadanie na kartce bloku technicznego
N: Prosi następnych uczniów, których zadaniem jest wylosowanie jednego z przygotowanych przez nauczyciela wycinków i obliczenie jego pola (uczniowie najpierw muszą zmierzyć kąt środkowy tego wycinka)
U: Uczniowie rozwiązują swoje przykłady
N: Prosi do siebie kolejnych uczniów, którzy losują przykład dotyczący wyliczenia pola powierzchni pierścienia.
U: Rozwiązują swoje przykłady
N: Prosi ostatnich członków drużyn, którzy losują literę alfabetu, aby obliczyć jej długość.
U: Wykonują swoje zadania. (Na rozdanie wszystkich zadań indywidualnych nauczyciel ma 5 min.).
N: Po upływie 5 min prosi kolejno członków poszczególnych drużyn o podanie otrzymanych wyników i zapisuje od razu punkty na ...