Dodaj publikację
Autor
Anna Zając
Data publikacji
2009-10-05
Średnia ocena
1,00
Pobrań
252

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz apelu w szkole średniej (można też przedstawić w gimnazjum) z okazji Dnia Papieskiego.
 Pobierz (doc, 55,5 KB)

Podgląd treści


Jan Paweł II – papież wolności
Piosenka np. Barka zwr. 1,2 i 3
Osoba 1
Ojciec Święty kwestię wolności traktował bardzo poważnie. Gdy obejmował rządy w Kościele, świat podzielony był na dwa zwalczające się bloki, w powietrzu wisiała groźba wybuchu wojny nuklearnej, a brak wolności – również w jego rodzinnym kraju – odczuwały miliony na całym świecie. Dzięki temu, że w swoim życiu spotkał ludzi, którzy wolność traktowali jako podstawowe prawo człowieka, stał się wraz z nimi jednym ze współreżyserów zmian, jakie nastąpiły na politycznej mapie świata. W ich konsekwencji runął mur berliński, wraz z nimi upadły wszystkie dyktatury komunistyczne w Europie, a ludzie wierzący przestali być prześladowani za swój światopogląd. Papieskie nauczanie wzbudziło uzasadnioną nadzieję na wolność u wielu milionów ludzi, nie tylko katolików.
Osoba 2
Dzień Papieski w 2009 roku przebiega pod hasłem Jan Paweł II Papież wolności.
Oto fragmenty przemówień, homilii, listów, książek, w których Jan Paweł II podkreślał rolę wolności w życiu człowieka i w dziejach świata.

Osoba 3
Fragment książki Andre Frossarda „Rozmowy z Janem Pawłem II”
„Wolność jest tym, co mnie otwiera ku rzeczywistości – a równocześnie wiąże mnie często wewnętrzną zależnością. Jest to zależność od prawdy. Właśnie przez tę zależność od prawdy poznanej i uznanej jestem „niezależny”… niezależny poniekąd od nikogo i od niczego. Zależny wewnętrznie od siebie.”

Osoba 4
Przemówienie do korpusu dyplomatycznego 10 stycznia 2005 roku:
„Wolność jest przede wszystkim prawem jednostki. Jak bardzo słusznie stwierdziła Powszechna Deklaracja Praw Człowieka w art. 1 „wszyscy ludzie rodzą się wolni, obdarzeni równą godnością i prawami”. Zaś w art. 3 czytamy „Każdy człowiek ma prawo do życia, do wolności i do bezpieczeństwa swojej osoby”. Rzecz jasna także wolność państw jest święta, muszą one bowiem być wolne, przede wszystkim po to, aby mogły wywiązywać się ze swego pierwszorzędnego obowiązku, jakim jest obrona nie tylko życia, ale i wolności swoich obywateli we wszystkich jej uprawnionych przejawach. Wolność jest wielkim dobrem, bez niej bowiem człowiek nie może realizować się w sposób odpowiadający jego naturze. Wolność jest światłem: pozwala odpowiedzialnie wybierać cele i drogę, która do nich prowadzi.

Osoba 1
Homilia w czasie liturgii bizantyjskiej w katedrze katolickiej, Rumia, 8 maja 1999 r.
Chrystus jest naszą wolnością, bo On jest prawdą. Nie jakąś prawdą abstrakcyjną, poszukiwaną jak gdyby po omacku przez zawsze niespokojny umysł człowieka.. Dal nas prawda to osoba Chrystusa. On sam to nam powiedział: Ja jestem drogą i prawdą i życiem. Jeżeli mroki grzechu zostały rozproszone przez światło życia ...