Dodaj publikację
Autor
Irena Baur-Klecha
Data publikacji
2009-10-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
221

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zwiera konspekt lekcji dotyczącej starożytnej Sparty wraz z kartą pracy ucznia i tekstami źródłowymi.
 Pobierz (docx, 25,9 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z HISTORII DLA KLASY I gimnazjum

TEMAT: W starożytnej Sparcie

I) Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów z okolicznościami powstania największej polis w Helladzie - Sparty.

Zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania ustroju politycznego starożytnej Sparty oraz z zasadami i celami wychowania spartańskiego.

II) Cele operacyjne - uczeń potrafi:

Czytać ze zrozumieniem i analizować teksty źródłowe i podręcznikowe oraz odpowiadać na pytania z nimi związane.

Lokalizować na mapie: Płw. Peloponez, Sparta (państwo spartańskie), Mesenia, Lakonia, rzeka Eurotas.

Wyjaśnić pojęcia: Lakonia, Sparta, Mesenia, Spartanie, periojkowie, heloci, hoplita, oligarchia, wychowanie spartańskie.

Wyjaśnić kim był: Likurg.

Wytłumaczyć znaczenie powiedzeń: „mówić lakonicznie”, „wrócić z tarczą lub na tarczy”, warunki spartańskie.

Omówić okoliczności powstania państwa spartańskiego i jego strukturę społeczną oraz prawa i obowiązki poszczególnych grup społecznych.

Omówić zasady funkcjonowania ustroju politycznego starożytnej Sparty oraz zasady i cele spartańskiego modelu wychowania młodzieży.

Ocenić wpływ wychowania młodzieży spartańskiej na charakter i przyszłość państwa.

Metody nauczania: praca pod kierunkiem w oparciu o tekst źródłowy, mapę i podręcznik;

pogadanka; rozmowa nauczająca; informacja nauczyciela.

Środki dydaktyczne: • mapa: Starożytna Grecja

• teksty źródłowe: Herodot – Społeczeństwo Sparty;

Plutarch – Ustrój Sparty; Wychowanie spartańskie.

• karty pracy ucznia

• podręcznik – Trzcionkowski L., Wojciechowski L., Historia.

Starożytność i średniowiecze. Podręcznik dla I klasy

gimnazjum, Wydawnictwo Szkolne PWN.

• zeszyt ćwiczeń – Historia. Starożytność i średniowiecze. Zeszyt

ćwiczeń dla gimnazjum, klasa I. Adam Kowal,

Wydawnictwo Szkolne PWN.

Standardy wymagań - uczeń:

- odczytuje różne teksty kultury (teksty pisane - źródła historyczne i teksty podręcznikowe).

4) - odczytuje informacje zawarte w tekście źródłowym i na mapie oraz odpowiada na pytania z nimi związane.

- formułuje wypowiedzi ustne i pisemne.

10) - posługuje się kategoriami czasu i przestrzeni w celu porządkowania wydarzeń historycznych (umieszcza

wydarzenia na mapie, w czasie i w przedziałach czasowych).

11) - przedstawia przyczyny i skutki wydarzeń historycznych.

13) - wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić właściwymi argumentami (formułuje własne oceny i wnioski,

ocenia postacie i wydarzenia historyczne).

Tok lekcji.

L.p.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

1.

Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie obecności i zadania domowego.

2.

Rekapitulacja wtórna

Dlaczego Grecy nie stworzyli wspólnego państwa?

Co to jest polis?

Czym dla Greków była wspólnota obywatelska?

Odpowiedzi zgłaszających się uczniów.

3.

Zapoznanie uczniów z tematem i celami nowej lekcji.

Zapisanie tematu lekcji do zeszytów.

4.

Lekcja właściwa

Podanie informacji na temat początków i powstania państwa spartańskiego (Sparta – największe pod względem terytorialnym polis w Helladzie). Nauczyciel lokalizuje na mapie: Płw. Peloponez, Spartę, Lakonię, rzekę Eurotas, Mesenię.

Omówienie treści dotyczących struktury społecznej starożytnej Sparty oraz praw i obowiązków poszczególnych grup społecznych państwa spartańskiego ...