Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz na Wielkanoc – opracowala Jolanta Bonikowska – nauczyciel kształcenia zintegrowanego.
Scenografia może być urządzona wg. własnego pomysłu, lub np. w tle ustawione duże wiosenne drzewo, obok gałęzie forsycji, całość na tle zielonego upiętego materiału, przed tym stół z wielkanocnym wystrojem za nim stoją lub siedzą dzieci biorące udział w inscenizacji.
Prowadząca:
Nadchodzą piękne święta. Wszyscy już się na nie cieszą. Pachnie wiosna i radośniej świeci uśmiechnięte słonko. Wielka radość na ziemi.
Są takie święta raz w roku,
Co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
I wielka miłość rośnie w nas.
Miłość do ludzi, do przyrody,
w zielone każdy z wiosną gra,
a w naszych sercach radość trwa.
Piosenka pt.”Wiosna”
Kamil
Młoda trawka się zieleni,
srebrem lśnią wierzbowe kotki.
Już słoneczko mocniej grzeje,
miły wiatr wokoło wieje.
Przyleciały ptaszki z radosną nowiną,
Zaśpiewały, zawołały nad oziminą
Idzie wiosna, a wraz z nią idą święta.
Wszyscy:
Przyszła wiosna, dobra wiosna
A z nią pora wielkanocna.
Prowadząca:
Święta Wielkanocne nie mają stałej daty. Według kalendarza kościelnego obchodzimy je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ponieważ obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa, jest to święto pełne radości. Symbolizuje triumf życia nad śmiercią, zwycięstwo dobra nad złem. Nieodłącznym elementem Wielkanocy są robione z jajek pisanki, kraszanki. Świąteczne koszyki są pełne jajek – symbolu odradzającego się życia.
W dawnych czasach przypisywano magiczną moc pisankom. Dotykano nimi bydła, by wzmóc jego siły lub toczono wzdłuż obsianych pól oziminy, zapewniając sobie w ten sposób obfite plony. Skorupki z jajek zakopywano w sadach, by chroniły drzewa przed szkodnikami, wierzono też, że rzucone do ognia pisanki mogą ugasić pożar. Polska tradycja wielkanocna jest bardzo bogata, mieszają się w niej elementy religijne i ludowe.
Szymon i Angelika – „Kurka”
Zniosła mi kura jajek sześć.
Pytam więc kury: -czy mogę zjeść?
- Ko…ko…ko...
Ani sadzonych, ani na twardo
I jajecznicy nie, i na miękko nie!
Nie dam! Choćbym miała pęknąć!
Więc pytam grzecznie kury:
- czy mogę utrzeć te jaja na kogel – mogel?
Spojrzała na mnie jak na osła…
I zagdakała wielce wyniosła, że…
Jaja na pisanki zniosłam!
Piosenka pt. „Pisanki”
Prowadząca:
Wielki Tydzień przed Wielkanocą rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Tego dnia w kościele święcimy palmy. W wielu regionach Polski palmy na tę uroczystość przygotowuje się samodzielnie. Robi się je z gałęzi wierzby pokrytych baziami i ozdabia kwiatami, kokardami i wstęgami. Palmy sądeckie i kurpiowskie dochodzą nieraz do czterech metrów wysokości. Dawniej poświęconej palmie przypisywano cudowną moc. Uderzanie nią ...