Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Symetria osiowa. – kolejne zajęcia z cyklu zajęć kółka matematycznego
Przedstawiam plan zajęć kółka matematycznego poświęcony symetrii osiowej. Na pierwszych zajęciach uczniowie poznali podstawowe pojęcia związane z tym tematem. Teraz mieli je wykorzystać w praktyce. Zajęcia te składają się z dwóch osobnych części- wykonania wycinanki oraz narysowania obrazka. Można je przeprowadzić na jednej lub z młodszymi dziećmi na dwóch jednostkach lekcyjnych.
Cel główny zajęć: utrwalanie wiadomości związanych z symetrią osiową
Cele operacyjne zajęć:
- uczeń potrafi wykonać symetryczną wycinankę z papieru,
- uczeń potrafi narysować obraz symetryczny wykorzystując program komputerowy Paint,
- uczeń umie wskazać osie symetrii w pracy swojej i kolegów,
- uczeń rozpoznaje figury symetryczne,
- uczeń doskonali umiejętności manualne,
- uczeń doskonali umiejętność obsługi komputera oraz przeglądarki internetowej.
Środki dydaktyczne: kolorowy papier, nożyczki, klej, komputer z oprogramowaniem Windows oraz dostępem do Internetu, rzutnik multimedialny
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie wyszukują w Internecie grafiki przedstawiające wycinanki (kurpiowskie, łowickie itp.). Wskazują ich osie symetrii.
2. Uczniowie własnoręcznie wycinają z kolorowego papieru wycinanki i naklejają je na drugą kartkę. Nauczyciel przypomina o bezpieczeństwie w trakcie wykonania zadania.
3. Gotowe prace są omawiane pod kątem ilości osi symetrii i wieszane są w galerii prac.
4. Nauczyciel najlepiej przy wykorzystaniu rzutnika prezentuje uczniom sposób wykonania obrazka w programie Paint:
a) rysujemy i kolorujemy połowę obiektu,
b) zaznaczamy wykonany obrazek, wykonujemy polecenia „kopiuj” i „wklej”
c) otrzymaną kopię obracamy wykorzystując opcję „przerzuć/obróć”, która znajduje się zakładce „obraz”,
d) obróconą wersję przesuwamy i „przyklejamy” do pierwotnego rysunku – otrzymany wówczas obrazek jest symetryczny,
e) ostatnia czynność to zapisanie naszego dzieła
5. Podsumowanie zajęć, sprzątanie sali.
Te zajęcia łączą w sobie to, co uczniowie najbardziej lubią – komputery oraz działanie praktyczne. Często wzajemnie się motywują i bardzo dużo zapamiętują z takich zajęć.
Przykładowe prace:
[pic] [pic] [pic]
[pic]