Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
UCZEŃ Z FAS W SZKOLE
❖ FAS (FETAL ALCOHOL SYNDROME) – ALKOHOLOWY SYNDROM PŁODU to zaburzenie, które pojawia się u dzieci jako rezultat spożywania alkoholu przez ciężarną matkę. Pierwsze naukowe prace identyfikujące ten syndrom zostały opublikowane we Francji w 1968, natomiast termin FAS wprowadzili w 1973 amerykańscy naukowcy.
❖ Alkohol i ciąża
Nie ma bezpiecznego okresu w ciąży!
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu!
Nie ma bezpiecznego alkoholu!
Badania pokazują, że FAS występuje u dzieci kobiet, które w ciąży nadużywały alkoholu, bądź były od niego uzależnione. Zauważono też pewien wpływ sporadycznego picia alkoholu w okresie najbardziej dla płodu niebezpiecznym, czyli w pierwszym trymestrze ciąży. Nie udało się do tej pory zdecydowanie określić, jaka ilość alkoholu wpływa na powstawanie FAS. Z tego powodu kobietom w ciąży zaleca się zachowanie całkowitej abstynencji. Cząsteczki alkoholu są bardzo małe i z łatwością przedostają się przez łożysko do organizmu dziecka już w drugim tygodniu życia płodowego. Alkohol spożyty w początkowym okresie ciąży prowadzi do nieodwracalnych skutków nawet wtedy, jeśli dalsze jego spożywanie zostanie całkowicie zaprzestane. Choć może on mieć negatywny wpływ na wszystkie komórki i narządy, najbardziej uszkadza mózg.
❖ Poza pełnoobjawowym FAS wyróżnia się również:
- FAE – POALKOHOLOWY EFEKT PŁODOWY - może pojawić się u matek pijących okazjonalnie. Dzieci takie mogą wykazywać normalny poziom intelektualny wraz z poważnymi trudnościami w nauce. Od pełnoobjawowego FAS zaburzenie to różni się tym, że dzieci nie mają zmian w wyglądzie zewnętrznym..
- ARND – POALKOHOLOWE ZABURZENIA ROZWOJU UKŁADU NERWOWEGO
- FARC – POALKOHOLOWE ŚRODOWISKO DLA ROZWOJU PŁODU
- ARBD – POALKOHOLOWY DEFEKT URODZENIOWY – symptomy to: wady serca, zaburzenia zmysłu wzroku i słuchu, anomalie stawów itp.
Badania pokazują, że dziesięć razy więcej dzieci rodzi się z efektem poalkoholowym (FAE) niż pełnoobjawowym FAS.
❖ Symptomy FAS:
Diagnoza alkoholowego zespołu płodowego FAS opiera się na następujących kryteriach:
- charakterystyczne rysy twarzy - zmarszczka kącika oka, małe i szeroko rozstawione oczy, płaska środkowa część twarzoczaszki, wygładzona rynienka podnosowa, cienka górna warga, małożuchwie
- mała waga urodzeniowa i trudności z przybraniem na wadze
- opóźnienia rozwojowe - większość dzieci z FAS ma opóźnienia rozwojowe i IQ niższy od normalnego. Stopień zaburzeń rozwojowych zwykle jest porównywalny ze stopniem opóźnień rozwojowych.
- dysfunkcja ośrodkowego układu nerwowego – objawy charakterystyczne to: deficyt uwagi, deficyt pamięci zwłaszcza krótkiej, nadaktywność (ADHD), trudności ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych (matematyka, czas, pieniądze), nieumiejętność rozwiązywania problemów, trudność związana z wyciąganiem wniosków z własnych zachowań (tzw. uczenie się na błędach), słaba ocena sytuacji, niedojrzałe zachowanie, słaba kontrola impulsów, trudności z gromadzeniem i przetwarzaniem informacji, nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach społecznych, odczuwanie przymusu głośnego mówienia ...