Dodaj publikację
Autor
Edyta Pietrzkowska
Data publikacji
2010-01-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
174

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Czy jestem tolerancyjny? - scenariusz zajęć z biblioterapii w szkole ponadgimnazjalnej.
 Pobierz (doc, 84,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych w szkole ponadgimnazjalnej.

Temat: Czy jestem tolerancyjny?

Cele:
• pobudzenie zdolności akceptowania innych ludzi;
• umiejętność okazywania zrozumienia;
• rozumienie pojęcia empatia;
• rozumienie pojęcia stereotyp;
• uwrażliwienie na potrzeby i problemy innych;
• rozbudzanie zainteresowań czytelniczych;

Uczestnicy: grupa młodzieży ponadgimnazjalnej (15-20 osób) – I, II klasa liceum ogólnokształcącego

Czas trwania: 2 godz. lekcyjne.

Warunki: sala lekcyjna z krzesłami ustawionymi w krąg, czytelnia.

Metody techniki: głośne czytanie, dyskusja, rozmowa, metody pedagogiki zabawy, techniki dramy.

Formy: praca indywidualna, praca w grupach.

Środki: teksty literackie.

Literatura:
1. Antczak M.: Jak pisać scenariusz zajęć dydaktycznych? Poradnik dla nauczycieli bibliotekarzy i studentów informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, „Biblioteka
w szkole” nr 5/2007, s.5-7.
2. Biblioterapia w praktyce: poradnik dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów/ pod red. E. Koniecznej, Kraków, 2005.
3. Borecka Irena: Biblioterapia w Edukacji czytelniczej i w szkole podstawowej
i gimnazjum. Wałbrzych, 2002.
4. Ellwart Barbara: Leczenie książką. [online]. Dostępny w Internecie
http//www.vulcan.edu.pl/przeglą oświatowy/archiwum/2004/07/leczenie.html [dostęp 8.11.2009]
5. Lubińska Teresa: Biblioterapia – nowa szansa książki [online]. Dostępny w Internecie
http//www. publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=1002 [dostęp 8.11.2009]
6. Słownik wyrazów obcych / pod red. Ireny Kamińskiej – Szmaj. Wrocław, 2001.
7. Terakowska Dorota: Poczwarka. Kraków, 2007.
8. Vopel Klaus: Zabawy interakcyjne. Cz. 2, Kielce, 1999.

Przebieg zajęć:
Część I (wstępna)

1. Wprowadzenie: powitanie, przedstawienie się i przeprowadzenie dwóch ćwiczeń integracyjnych
a) Błyskawica – Każdy z uczestników mówi po kolei, możliwie w jednym zdaniu, co znajduje się w danym momencie w jego świadomości, co myśli, co czuje, czego chciałby itp. (np. jestem zmęczony, Hubert denerwuje mnie swoimi nieustannymi uwagami, boję się, że nie sprostam temu zadaniu). Nie wygłaszamy długich przemówień, gdyż zabawa ta ma za zadania skłonić do zajęcia określonego stanowiska. W ten sposób każdy z uczestników dowie się o stanie poszczególnych osób w grupie, wie co zajmuje i porusza w tej chwili innych. Ważne by każdy uczestnik mówił o sobie. Dobra, gdy w grupie wyczuwalne jest znudzenie, apatia, brak zainteresowania, agresywność. (Vopel: Zabawy integracyjne, cz. 2, str.32-33)

b) Ćwiczenie twórcze – uczniowie tworzą (wymyślają) znaczenie słów. Podział uczniów na 4 grupy. Każda z grup otrzymuje kartkę z napisanym słowem i ma za zadanie wymyślić po 3 wyjaśnienia encyklopedyczne tego wyrazu;
Grupa 1 – tolerancjonologia

Grupa 2 – empatologia

Grupa 3 – poczwarkografia
Grupa 4 – życzliwografia

Część II (właściwa)
1. Wprowadzenie w problem metodami aktywnymi:
a) Rozdanie uczniom kwestionariusza Tolerancja. Uczniowie wypełniają go. Ochotnicy prezentują swoje kwestionariusze[1 ...