Dodaj publikację
Autor
Paweł Dudek
Data publikacji
2010-02-01
Średnia ocena
5,00
Pobrań
10

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja wycieczki po Radomsku dla uczniów III klasy gimnazjum. Tematyka wycieczki - „Walki radomszczan o niepodległość”.
 Pobierz (doc, 73,0 KB)

Podgląd treści


Propozycja wycieczki po Radomsku dla uczniów III klasy gimnazjum
Tematyka wycieczki - „Walki radomszczan o niepodległość”

Jest to propozycja wycieczki po centrum Radomska. Wycieczka ta uwzględnia kilka ważnych wydarzeń historycznych z dziejów Radomska w kontekście walk o wyzwolenie. Zawierają się w niej zagadnienia dotyczące powstania styczniowego, I i II wojny światowej a nawet walk z Urzędem Bezpieczeństwa już po zakończeniu II wojny światowej. Wycieczka ta jest podzielona na cztery zasadnicze części. Taki podział podyktowany jest tym, że poszczególne obiekty znajdują się w różnych miejscach. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że podczas przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi obiektami, uczestnicy wycieczki mogą po drodze zobaczyć także mniejsze zabytki mówiące o historii Radomska w kontekście walk narodowowyzwoleńczych, np. tablice pamiątkowe znajdujące się na gmachu muzeum (tablica poświęcona m.in. KWP), Grób-Pomnik Nieznanego Żołnierza znajdujący się pomiędzy muzeum a klasztorem.
Łączny czas zwiedzania zabytków zaplanowałem na cztery godziny, ale przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami oraz zwiedzanie innych zabytków po drodze wydłuża tą wycieczkę nawet do ponad pięciu godzin.

1. Powstanie styczniowe.
Miejsce: plac przy klasztorze Franciszkanów, ul. Narutowicza.
Obiektem, który przypomina walki radomszczan w czasie powstania styczniowego jest pamiątkowy drewniany krzyż postawiony na terenie klasztoru. Radomsko było jednym z pierwszych miast, w których w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku zainicjowano powstanie. Wynikiem silnego zaangażowaniu Polaków w powstanie, Rosjanie postanowili sprowadzić do Radomska większe siły walczące z powstańcami.
Czas na zwiedzanie obiektu: 30 minut.

2. Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego.
Miejsce: plac II Liceum Ogólnokształcącego, ul. Bugaj.
Radomsko było miejscem, w którym szkolono kandydatów do Legionów Polskich. Przebywali tutaj m.in. Władysław Broniewski, Władysław Orkan, Karol Bunsch. Instytucja przygotowująca żołnierz nazywała się Polska Organizacja Narodowa. Koszary dla żołnierzy znajdowały się m.in. na miejscu budynku, w którym obecnie znajduje się liceum.
Czas na zwiedzanie obiektu: 30 minut.

3. Działania radomszczańskich harcerzy w czasie II wojny światowej.
Miejsce: wystawa znajdująca się Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, ul. Narutowicza.
W czasie II wojny światowej w Radomsku działało konspiracyjne harcerstwo - „Szare Szeregi”. Region radomszczański zwany był Rojem Metal. Konspiracyjna organizacja posiadała w Radomsku rozbudowaną strukturę dzięki czemu mogła prowadzić akcje sabotażowa na szeroką skalę.
Czas na zwiedzanie obiektu: 60 minut.

4. Uwolnienie z radomszczańskiego więzienia żołnierzy AK i NSZ przez KWP.
Miejsce: ratusz miejski, ul. Narutowicza.
Konspiracyjne Wojsko Polskie zostało założone w regionie radomszczańskim przez Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Największą akcją tej formacji było uwolnienie z więzienia w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku ...