Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z elementami biblioterapii w klasach I-III
Temat: Czym jest przyjaźń?
Miejsce zajęć: Biblioteka szkolna
Cel główny:
• uświadomienie uczniom potrzeby przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, kształtowanie empatii
Cele operacyjne:
Uczeń:
• wie na czym polega prawdziwa przyjaźń
• zgodnie pracuje w grupie
• wie, że trzeba pomagać innym
• kształtuje wyobraźnię i koncentrację
• nazywa emocje charakterystyczne dla głównych bohaterów bajki
Metody:
• głośna lektura
• pogadanka
• dyskusja
• „burza mózgów”
• zabawa plastyczna
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne:
tekst "Bajka o dwóch ołówkach", kredki, blok rysunkowy, „buźki”, karteczki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z grupą
2. Zabawa integracyjna:
• każde dziecko przedstawia się swoim imieniem , w następnej kolejności każde kolejne dziecko stara się wymienić imiona swoich poprzedników w kręgu.
3. Sprawdzenie nastroju- „ buźki”
4. Czytanie tekstu bajki „O dwóch ołówkach”
5. Dyskusja na temat bajki i jej bohaterów :
• próba definicji pojęcia „przyjaźń”- dzieci wypisują na karteczkach skojarzenia ze słowem” przyjaźń”
• odpowiadanie na pytania nauczyciela:
- na czym polega prawdziwa przyjaźń?
- co jest w przyjaźni najważniejsze?
- kto zasługuje na przyjaźń?
- jak zachowali się bohaterowie bajki?
6. Wykonywanie przez dzieci ilustracji do przeczytanej bajki.
7. Wystawa prac w galerii prac dzieci” Bajki, które pomagają dzieciom”
8. Zabawa relaksacyjna:
KIEŁKUJĄCE ZIARENKA
Nauczyciel prosi o ciszę i zamknięcie oczu. Po pewnym czasie dzieci przyjmują pozycję ,,małych ziarenek’’. Ziarenko śpi. Świeci słońce i ziarenka kiełkują. Powoli zamieniają się w różne rośliny. Dzieci pomyślą, jaką są rośliną i na zakończenie zabawy poinformują o tym. Oczy cały czas zamknięte. ,,Roślinki’’ rosną, sprawdzają dotykiem i gestem, czy świat jest im przyjazny. Ktoś nie może ,,wykiełkować’’, ale stara się, wyrastać. ,,Roślinki’’ wyrosły, otwierają oczy, przyglądają się sobie. Są spokojne, łagodne, przyjazne.
9. Sprawdzenie nastroju po zajęciach- „buźki”
10. Zakończenie zajęć:
• porządkowanie miejsca po zajęciach
• „Iskierka przyjaźni”
Opracowała: Teresa Wojtas