Dodaj publikację
Autor
Jadwiga Polok
Data publikacji
2010-02-01
Średnia ocena
5,00
Pobrań
240

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Masa solna w rozwijaniu wyobraźni dzieci. Scenariusz realizowany jest w Zespole Szkół Specjalnych przy WCP "Kubalonka" w Istebnej podczas pozalekcyjnych zajęć wychowawczych.
 Pobierz (doc, 63,0 KB)

Podgląd treści


MASA SOLNA W ROZWIJANIU WYOBRAŹNI DZIECI

Scenariusz zajęć plastycznych „Serduszko dla mamy”

Temat zajęć: „Serduszko dla mamy” – upominek z masy solnej.

Cele ogólne:
• usprawnianie pracy rąk w zakresie percepcji dotykowej i sprawności manipulacyjnej palców i dłoni
• pielęgnowanie uczucia miłości i szacunku do najdroższej osoby jaką jest mama
• rozbudzenie ekspresji plastycznej i dawanie radości z wykonanego działania
• rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
• kształtowanie poczucia estetyki

Cele szczegółowe:
dziecko:
• poznaje nową technikę plastyczną
• wyraża swoją miłość do mamy
• potrafi modelować masę solną
• zgodnie współpracuje w grupie
• umie realizować własne pomysły, szanować pomysły innych
• chętnie podejmuje działania twórcze
• doskonali swoją sprawność manualną palców i nadgarstka podczas wykonywania pracy plastycznej

Metody:
• słowna: rozmowa z dziećmi
• praktyczna: zajęcia plastyczno – rzeźbiarskie
• oglądowa: podziwianie sposobów wykonania pracy plastycznej przez dzieci

Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna

Pomoce i środki dydaktyczne:
• produkty do wykonania masy solnej (mąka, sól, woda)
• plastikowe noże
• kubeczki z wodą i pędzelki
• kartki z bloku
• goździki
• farby plakatowe
• skóra lub wstążka
• lakier bezbarwny
• szablony serduszka i koszyczków

Przebieg zajęć:

1. Powitanie – zabawa integracyjna „Złap swoje imię”
Uczestnicy siedząc w kręgu przedstawiają się , mówiąc swoje imię. Jedna z osób dostaje piłkę i rzuca ją do kogoś. Osoba, która łapie piłkę wypowiada jej imię i rzuca piłkę do następnej osoby. Ta łapie i mówi imię tej, która do niej rzuciła. Zabawa trwa dopóki imiona wszystkich uczestników zostaną wypowiedziane.

2. „ Dla mamy” – wysłuchanie wiersza

Ze wszystkich kwiatów świata 
chciałabym zerwać...słońce
i dać je potem tobie,
złociste i gorące.
Słoneczko jest daleko,
ale się nie martw, mamo,
narysowałam drugie...Jest prawie takie samo!
Teraz Cię wycałuję, jak mogę najgoręcej,
bo tak Cię kocham bardzo, że już nie można więcej!

(Mika Czelar)

Dzieci rozmawiają o treści wiersza. Podają określenia, jaka powinna być mama (dobra, miła, kochająca, wesoła, uśmiechnięta, zadowolona, zdrowa…). Odwołanie się do pomysłów dzieci – w jaki sposób zechcą umilić mamie ten szczególny dzień?

3. Ustalenie tematu zajęć: „Serduszko dla mamy”
Dzieci same podsuwają propozycję wykonania serduszka (może to być również koszyczek). Wychowawca pokazuje model serduszka lub koszyczka z książki pt. „Masa solna” w celu rozbudzenia wyobraźni dzieci.

4. Masa solna – przepis i wykonanie.
Klejenie modeli z masy solnej ma już bardzo długą tradycję, robili to już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Dzisiaj jest to prosty sposób na wykonanie pięknych ozdób i wspaniała zabawa dla dzieci. Podstawowymi składnikami masy solnej jest mąka, sól i woda.

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki
200g soli
125 ...