Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
do działu „Dzieciństwo”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 8.09.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: W jaki sposób mierzymy przemijający czas
Cel ogólny: Zaznajomienie uczniów ze sposobami mierzenia czasu w historii
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wskazać na czym polega datowanie historyczne
- potrafi określić pojęcia: wiek, tysiąclecie, przed naszą erą, naszej ery
- zna starożytne, średniowieczne i współczesne sposoby mierzenia czasu
- potrafi wskazać rolę cyklu słonecznego i księżycowego w określaniu
czasu
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia
i społeczeństwo, Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Proszę powiedzieć jak mierzymy czas?
- W jaki sposób mierzono czas w starożytności, średniowieczu?
- Gdzie zapisywano informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń?
- Na jakich zjawiskach astronomicznymi jest związana budowa kalendarza?
- Jakie kalendarze wyróżniamy?
- Ile lat to wiek, tysiąclecie?
- Kiedy mówimy o jakimś wydarzeniu, że miało miejsce przed naszą erą, naszej ery?
Nauczyciel rysuje oś czasu. Wyjaśnia uczniom podstawowe zasady dotyczące datowania i liczenia czasu.
Klasa wykonuje ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela (ćwiczenie 1–2,
ze strony 3-4)
5’ Podanie zadania domowego
Zaznacz na osi czasu następujące wydarzenia:
- koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku
- założenie Akademii Krakowskiej w 1364 roku
- bitwa pod Grunwaldem w 1410 roku
SZYMON SOLAK Data 15.09.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: Jak wychowano i kształcono w okresie średniowiecza.
Cel ogólny: Zaznajomienie uczniów z wychowaniem i kształceniem w okresie
średniowiecza
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wskazać ramy chronologiczne okresu średniowiecza
- wymienić cztery najważniejsze stany okresu średniowiecza
- wskazać metody wychowawcze i naukowe stosowane w średniowiecznej szkole
- scharakteryzować jakie metody wychowawcze stosowali rodzice
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- W jaki sposób wychowywano dzieci w starożytnym Rzymie?
- Opisz rzymską szkołę. Czym różniła się od dzisiejszej?
- Na czym polegała różnica między wychowaniem dziewczynek a wychowaniem chłopców?
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- W jakich ramach czasowych możemy zlokalizować średniowiecze?
- Na jakie stany można podzielić społeczeństwo epoki średniowiecza?
- Gdzie odbywało się kształcenie w okresie średniowiecza?
- Kto je organizował?
- Jak myślicie jakie metody stosowano podczas ...