Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
do działu „Miasto”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 10.11.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: Moje miejsce w szkole. Jaka jest różnica między koleżeństwem a przyjaźnią.
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom reguł i powiązań jakie występują w społeczeństwie
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wskazać jakie reguły obowiązują w szkole i gdzie są zapisane
- potrafi podzielić reguły obowiązujące w szkole na prawo pisane i normy
niepisane
- potrafi odróżnić koleżeństwo od przyjaźni, wymienić kryteria różnicujące
koleżeństwo i przyjaźń
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Co to jest rodzina?
- Kim są krewni, powinowaci?
- Co decyduje o tym, że zamiast rodziny możemy powiedzieć „ród”?
- Czym zajmuje się genealogia?
- W jaki sposób możemy przedstawić swoje powiązania rodzinne?
- Czy w twojej rodzinie jest jasno określony podział obowiązków?
- W jakim celu dokonuje się podziału obowiązków w rodzinie?
30’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1) Jak osiągnąć kompromis
2) Reguły w mojej szkole
3) Kolega czy przyjaciel?
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień
Klasa wykonuje ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela (ćwiczenie 1 i 2, ze strony 24, 25)
5’ Podanie zadania domowego
Jaka jest różnica między koleżeństwem a przyjaźnią? Kogo możesz nazwać swoim przyjacielem (przyjaciółką).
SZYMON SOLAK Data 16.11.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: W cieniu Akropolu.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom osiągnięć starożytnych cywilizacji
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - opisać jak Ateny wyglądały przed wiekami
- wskazać jakie zabytki znajdują się na Akropolu, jakie funkcje pełniło
wzgórze Akropol
- opisać jak wyglądały ateńskie domy
- scharakteryzować funkcje jakie pełniła agora w życiu Ateńczyków
- opisać dzień codzienny starożytnych Ateńczyków
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998, mapa „Cywilizacje starożytne”
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń pod
kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
30’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1) Ateny przed wiekami.
2) Co wiemy o ateńskim Akropolu?
3) Jak wyglądały ateńskie domy?
4) Agora znaczy rynek. Funkcje jakie pełniła agora w życiu Ateńczyków:
a) plac targowy,
b) miejsce sądów i zgromadzeń politycznych.
5) Jak żyli mieszkańcy Aten?
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych ...