Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2010-02-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
322

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacje są przeznaczone dla nauczycieli historii ze szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 59,0 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Konspekty z historii
Powtórzenia i sprawdziany

Dla klasy V szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.

SZYMON SOLAK Data 3.11.2005

Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej

Temat: Dzieciństwo – powtórzenie wiadomości.

Cel ogólny: Ugruntowanie wiadomości z zakresu dzieciństwo (tematy 1 - 6 podr.)
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

40’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.

- Proszę powiedzieć jak mierzymy czas?
- W jaki sposób mierzono czas w starożytności, średniowieczu?
- Gdzie zapisywano informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń?
- Na jakich zjawiskach astronomicznymi jest związana budowa kalendarza?
- Jakie kalendarze wyróżniamy?
- Ile lat to wiek, tysiąclecie?
- Kiedy mówimy o jakimś wydarzeniu, że miało miejsce przed naszą erą, naszej ery?
- W jaki sposób wychowywano w starożytnej Sparcie?
- Jak powstało oraz w jaki sposób było zorganizowane państwo Sparta.
- W jaki sposób wychowywano w starożytnych Atenach? Jak było zorganizowane wewnętrznie państwo ateńskie.
- W jaki sposób wychowywano dzieci w starożytnym Rzymie?
- Opisz rzymską szkołę. Czym różniła się od dzisiejszej?
- Na czym polegała różnica między wychowaniem dziewczynek, a wychowaniem chłopców?
- W jakich ramach czasowych możemy zlokalizować średniowiecze?
- Na jakie stany można podzielić społeczeństwo epoki średniowiecza?
- Gdzie odbywało się kształcenie w okresie średniowiecza? Kto je organizował?
- Jak wyglądała droga do zostania rycerzem?
- Jak wyglądała droga do zostania mistrzem cechowym?
- Jak myślicie jakie metody stosowano podczas lekcji?
- Jakie były zajęcia dziewcząt w średniowieczu?
- Jaki prąd umysłowy nazywamy odrodzeniem?
- Jakie zmiany nastąpiły w szkolnictwie w epoce odrodzenia?
- Co nowego pojawiło się w stosunku dorosłych do dzieci w czasach oświecenia?
- Kiedy i dlaczego wprowadzono powszechny obowiązek szkolny?
- Czym różniła się XVIII – wieczna szkoła od dzisiejszych szkół?
- Co złego, a co dobrego przyniósł wiek XIX?
- Co to są prawa dziecka? O czym mówi nam Konwencja Praw Dziecka?
- Jakie reguły obowiązują podczas dyskusji. Na czym polega umiejętność słuchania.
- Wyjaśnij pojęcia: kodeks, konwencja, rehabilitacja

Klasa wykonuje ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela (ćwiczenie 1 i 2, ze strony 18, 19)
SZYMON SOLAK Data 22.02.2006

Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej

Temat: Wieś – powtórzenie wiadomości.

Cel ogólny: Ugruntowanie wiadomości z zakresu „Wieś”
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności ...