Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2010-02-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
75

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacje są przeznaczone dla nauczycieli historii ze szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 69,5 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Konspekty z historii
do działu „Wieś”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.

SZYMON SOLAK Data 22.12.2005

Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej

Temat: Na polach starożytnego Rzymu.

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom struktury rolnictwa w starożytnym Rzymie
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - opisać strukturę rolnictwa starożytnego Rzymu.
- scharakteryzować charakter pracy w latyfundiach
- scharakteryzować przemiany jakie zaszły w rzymskim rolnictwie w I w. n.e.
- ocenić technikę rolną stosowaną w rzymskim rolnictwie

Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998, mapa „Cywilizacje starożytne”
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela,

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Rekapitulacja wtórna:

- Jaką rolę odgrywał Nil w rolnictwie starożytnego Egiptu?
- Jak Egipcjanie radzili sobie z suszą?
- Co uprawiano w starożytnym Egipcie?
- Opisz położenie chłopa egipskiego

25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Słabość małych gospodarstw.
2. Powstanie latyfundiów i ich rozwój.
3. Niewolnictwo w starożytnym Rzymie.
4. Przemiany w rzymskim rolnictwie w I w. n.e. Poprawa położenia chłopów i niewolników.
5. Technika rolna starożytnych Rzymian.

Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.

5’ Rekapitulacja pierwotna:

- Czym były latyfundia?
- Jaka była rola niewolników w rzymskim rolnictwie?
- Dlaczego kolonowie okazali się lepszymi rolnikami od niewolników?
- Scharakteryzuj technikę rolną stosowaną przez Rzymian? Jak możesz ocenić jej poziom?

5’ Podanie zadania domowego

Wykonaj ćwiczenia 1 - 4 w zeszycie ćwiczeń ze strony 54 – 56
SZYMON SOLAK Data 04.01.2006

Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej

Temat: Jak zakładano wieś w średniowieczu.

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom przemian gospodarczych na wsi w średniowieczu.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -opisać w jaki sposób werbowano chętnych do założenia wsi
-scharakteryzować warunki lokacji wiejskich – prawo niemieckie
-opisać sytuację gospodarczą ziem polskich w okresie rozbicia dzielnicowego
-opisać życie codzienne wiejskiej rodziny w średniowieczu, sposób
gospodarowania, warunki sanitarne
-scharakteryzować postać księcia Henryka Brodatego i jego działalność
gospodarczą

Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela,

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Rekapitulacja wtórna:

- Czym były latyfundia?
- Jaka była rola niewolników w rzymskim rolnictwie?
- Dlaczego kolonowie okazali się lepszymi rolnikami od niewolników?
- Scharakteryzuj technikę rolną stosowaną przez Rzymian? Jak możesz ocenić jej poziom?

25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Lokacje ...