Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
do działu „Sport i rozrywka”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 04.05.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: Wysiłek ku chwale bogów
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom początków igrzysk olimpijskich.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wskazać jak wyglądały igrzyska olimpijskie w starożytnej Grecji
-wyjaśnić jak doszło do pierwszych igrzysk olimpijskich
-wymienić dyscypliny olimpijskie w starożytnej Grecji oraz sposób
ich rozgrywania
-opisać sposób dekorowania zwycięzców igrzysk
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia
i społeczeństwo, Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela, dyskusja
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
30’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Igrzyska dawniej i dziś.
2. Historia igrzysk olimpijskich.
3. Dyscypliny olimpijskie w starożytnej Grecji
4. Zwycięscy igrzysk.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa rozwiązuje ćwiczenia 3-4 ze strony 110-111 zeszytu ćwiczeń.
5’ Rekapitulacja pierwotna:
-Dlaczego Grecy organizowali igrzyska olimpijskie?
-Czy starożytne igrzyska olimpijskie różniły się od dzisiejszych?
-W jakich konkurencjach startowali atleci?
-Dlaczego na czas igrzysk ogłaszano „pokój boży”
5’ Podanie zadania domowego
Wykonaj ćwiczenie 1-2 ze strony 108-109 zeszytu ćwiczeń.
SZYMON SOLAK Data 11.05.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: Jak wyglądał grecki teatr?
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom początków teatru
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -scharakteryzować początki greckiego teatru
-opisać jak wyglądały amfiteatry oraz scenografia w greckim teatrze
-wskazać kim był Sofokles oraz wymienić jego największe dzieła
-wskazać jaka jest różnica między tragedią a komedią
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja pierwotna
-Dlaczego Grecy organizowali igrzyska olimpijskie?
-Czy starożytne igrzyska olimpijskie różniły się od dzisiejszych?
-W jakich konkurencjach startowali atleci?
-Dlaczego na czas igrzysk ogłaszano „pokój boży”
25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. O początkach teatru.
2. Jak wyglądał grecki teatr.
3. Sofokles i jego dzieła.
4. Tragedia i komedia.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa rozwiązuje ćwiczenia 1-2, 4 ze strony 111-113 zeszytu ćwiczeń.
5’ Rekapitulacja pierwotna:
- Jak powstał teatr grecki?
- Czym starożytny teatr różnił się od dzisiejszego?
- Kim był Sofokles? Jakie dzieła stworzył?
- Jaka jest różnica między tragedią a komedią?
5’ Podanie zadania domowego
Wykonaj ćwiczenie 3 ...