Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
do działu „Życie codzienne”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 09.03.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: Co jedli starożytni Grecy.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom warunków życia i odżywiania się w starożytnej Grecji
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wskazać skład posiłków charakterystyczny dla Greków
-wskazać wpływ środowiska naturalnego na sposób odżywiania się
starożytnych Greków
-opisać jak wyglądały uczty starożytnych Greków
-scharakteryzować warunki sanitarne panujące w starożytnej Grecji
-wyjaśnić kim był Hipokrates i jakie zmiany wprowadził do starożytnej
medycyny
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998,
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
25’ Lekcja właściwa.
Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Grecki sposób odżywiania się.
2. Na greckiej uczcie.
3. Czy starożytni Grecy znali mydło?
4. Przysięga Hipokratesa.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa wykonuje ćwiczenia 1-3 ze strony 72-73 zeszytu ćwiczeń.
10’ Rekapitulacja pierwotna:
-Co jedli starożytni Grecy?
-Wskaż wpływ środowiska naturalnego na sposób odżywiania się starożytnych Greków
-Opisz jak wyglądały uczty starożytnych Greków. Czy chciałbyś wziąć w nich udział?
-Scharakteryzuj warunki sanitarne panujące w starożytnej Grecji. Czym była kąpiel dla Greków a czym jest dla nas?
-Wyjaśnij kim był Hipokrates i jakie zmiany wprowadził do starożytnej medycyny.
5’ Podanie zadania domowego
Wykonaj ćwiczenie 4 w zeszycie ćwiczeń ze strony 74.
SZYMON SOLAK Data 16.03.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy V szkoły podstawowej
Temat: Co jedli starożytni Rzymianie.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom warunków życia i odżywiania się w starożytnym Rzymie.
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wskazać skład posiłków charakterystyczny dla Rzymian
-wskazać wpływ środowiska naturalnego na sposób odżywiania się starożytnych
Rzymian
-opisać jak wyglądały uczty starożytnych dla Rzymian, porównać je z ucztami
starożytnych Greków
-scharakteryzować warunki sanitarne panujące w starożytnym Rzymie
-opisać funkcjonowanie rzymskiej służby zdrowia
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja pierwotna
-Co jedli starożytni Grecy?
-Wskaż wpływ środowiska naturalnego na sposób odżywiania się starożytnych Greków
-Opisz jak wyglądały uczty starożytnych Greków. Czy chciałbyś wziąć w nich udział?
-Scharakteryzuj warunki sanitarne panujące w starożytnej Grecji. Czym była kąpiel dla Greków
a czym jest ...