Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć świetlicowych
Temat : Rozpoznawanie swoich uczuć i uczuć innych ludzi.
Cele :
1) uświadomienie dzieciom , że każdy człowiek przeżywa różne uczucia,
2) ćwiczenie umiejętności rozpoznawania uczuć przeżywanych w różnych sytuacjach,
3) akceptowanie uczuć swoich i innych osób .
Czas trwania : 1 godzina lekcyjna
Metody i formy pracy :
Wyjaśnienie, pogadanka , opowiadanie , współdziałanie w grupie , pantomima .
Materiały : krążki z „buziami” , kaseta z muzyką relaksacyjną , plakaty .
Przebieg zajęć :
I czynności wstępne
- powitanie gości
- zaśpiewanie piosenki :
- ( W kole wszyscy tu stoimy każdy czyjąś rękę trzyma ,
- I dzień dobry już mówimy , tak zabawa się zaczyna
- wpisanie tematu do dziennika
II część właściwa
1. Nauczyciel : Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy sobie o różnych uczuciach ludzkich
Mówienie o uczuciach i emocjach jest dla was czymś nowym i rzadkim , dlatego celem tych zajęć będzie ćwiczenie umiejętności rozpoznawania uczuć przeżywanych w różnych sytuacjach. Dla lepszego zrozumienia czym są uczucia proponuję ćwiczenie pt. „ Co widzę , myślę i czuję .”
2 . Świat zewnętrzny odbieramy za pomocą zmysłów , czyli za pomocą – wzroku , słuchu , węchu i dotyku chodzi tu o przedmioty , które nas otaczają wszędzie i które tu widzimy w naszej sali .
3. Powiedzmy sobie zatem co widzimy .
Nauczycielka : Widzę , że Ula ma czerwony sweter .
Dzieci mówią co widzą .
4. . Dziękuję teraz spróbujemy powiedzieć co myślimy . Myśleć to znaczy snuć domysły i przypuszczenia . Najpierw ja powiem , a potem wy powiecie co myślicie .
- Myślę , że wszystkie dzieci czekają z niecierpliwością na przybycie Świętego Mikołaja .
( Dzieci mówią co myślą ).
5. Zapraszam was do zabawy - Wszystkie dzieci, które............
Niech wstaną wszystkie dzieci ,które :
- lubią chodzić do szkoły,
- boją się być same w domu ,
- złoszczą się , gdy ktoś im przeszkadza,
- cieszą się , gdy dostaną piątkę ,
- Dziękuję .
6. Popatrzcie teraz na te ilustracje ( pokazuję po kolei ilustracje przedstawiające cztery rodzaje uczuć : gniew, radość , smutek , strach , zachwyt ).
- Co widać na tych twarzach ( pokazuję kolejno każdą z czterech ilustracji ) ?
- Dzieci mówią : radość , smutek , strach , gniew . ( Nauczyciel pisze na tablicy – radość , smutek , strach , zachwyt ).
- Po czym możemy poznać , że chłopak jest np. zły? (Dzieci odpowiadają : Po wykrzywionych ustach , po brwiach itp. )
- Proszę spojrzeć jeszcze raz na tablicę i popatrzeć jakie mamy uczucia ( Dzieci czytają )
- Uczucia mogą być przyjemne i nieprzyjemne . Kto z was spróbuje podkreślić na tablicy czerwoną kredą uczucia przyjemne , a niebieską uczucia nieprzyjemne.
-
- Teraz przypomnijcie sobie kiedy tak się czuliście , że było wam przyjemnie lub nieprzyjemnie ? Wybierzcie sobie po jednym uczuciu przyjemny i nieprzyjemnym i powiedzcie nam o tym.
Np. - Byłam szczęśliwa , gdy spotkałam koleżankę,
- Bałam się , gdy zgubiłam książkę ,
- Byłem zły ...