Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji matematyki w szkole podstawowej w kl. V
Temat: Pole trapezu
Rodzaj lekcji: problemowa
Typ lekcji: ćwiczeniowa
Cele:
Poznawcze:
1. Ukazanie uczniom różnych sposobów rozwiązania problemu (obliczenie pola trapezu prostokątnego).
2. Poznanie wzoru na pole trapezu.
Kształcące:
3. Rozwijanie samodzielności w rozwiązywaniu problemów poprzez wyszukiwanie i odkrywanie przez uczniów sposobów obliczania pola trapezu.
4. Ćwiczenie umiejętności rozumowania przez analogię.
5. Ćwiczenie umiejętności wyznaczania pola jednego wielokąta w oparciu o wyznaczanie pól wielokątów, które umiemy obliczyć.
Wychowawcze:
6. Wdrażanie do systematycznej i solidnej pracy
7. Dbałość o rozwój intelektualny i poznawczy – motywacja do wysiłku umysłowego, dostrzeganie sytuacji problemowych, dążenie do sukcesu.
8. Kształcenie umiejętności komunikowania się i współpracy
(realizacja poszczególnych celi ma swoje odnośniki w tabeli)
Metody:
1. Ćwiczenia
2. Pogadanka heurystyczna
3. Pogadanka
4. Opis
Formy pracy:
1. Praca indywidualna
2. Praca w grupach (dwuosobowych)
3. Praca wspólnym frontem
Środki dydaktyczne:
1. Karty pracy z ćwiczeniami (dla każdego ucznia).
2. Papierowe prostokąty o wymiarach 3cm x 5cm (po kilka na każdą ławkę).
3. Papierowe modele trapezów (wycięte z zeszytu ćwiczeń).
4. Nożyczki, klej.
5. Plastikowe żetony.
Literatura:
1. Artykuł: M. Dąbrowski, E. Łakoma, Geometria kartki i nożyczek, „ Matematyka”
4/1984.
2. Podręcznik „ Matematyka 2001”.
Uczniowie z poprzednich lekcji znają jednostki pola, rozumieją pojęcie pola figury, znają sposoby jego obliczania. Poznali wzory na pole prostokąta, kwadratu, trójkąta, równoległoboku i rombu.
Uczniowie na każdą lekcje geometrii zawsze przynoszą przybory, na dzisiejszą dodatkowo nożyczki i klej.
|Czas |Etap lekcji |Przebieg lekcji | |
| | | | |
| | | |Uwagi o realizacji |
| | | |(realizowane cele, metody, formy i wykorzystane środki) |
|3 min. |Czynności wstępne: | |C.6 |
| |- sprawdzenie |Wchodzę do klasy i witam się z uczniami. Siadam do biurka, otwieram dziennik i sprawdzam|Zadanie domowe sprawdzam pod względem ilościowym – wizualnie |
| |obecności |obecność (dyżurny podaje mi nazwiska osób nieobecnych, a ja dokonuje wpisu do |przechodząc między rzędami. W tym czasie dyżurny rozdaje karty|
| |- kontrola pracy |dziennika). Następnie proszę uczniów o otwarcie zeszytu z odrobionym zadaniem oraz |pracy. |
| |domowej: należało narysować trapez |pokazanie wyciętych trapezów, na których tymi samymi kolorami zaznaczono pary równych |Uczniom, którzy nie odrobili zadnia, wpisuję do zeszytu – |
| |prostokątny, równoramienny i dowolny inny o |boków i kątów. |„brak zadania domowego” oraz ocenę niedostateczną. Następnie |
| |tej samej długości podstaw i wysokości oraz |Jednocześnie proszę dyżurnego o rozdanie kart pracy. |dokonuje wpisu ocen niedostatecznych do dziennika. |
| |wyciąć z wkładki z zeszytu ćwiczeń | | |
| |„Matematyka 2001” dwa przystające trapezy | |Papierowe modele trapezów z zeszytów ćwiczeń wykorzystane |
| |różnoramienne. | |zostaną w dalszej części lekcji jako środek dydaktyczny ...