Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji matematyki w klasie V
Dział programowy: Liczby naturalne – powtórzenie.
Temat: Powtórzenie wiadomości – liczby naturalne.
Typ lekcji: Lekcja powtórzeniowa.
Cele operacyjne:
- uczeń zna algorytmy pisemnego dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb naturalnych,
- uczeń potrafi obliczyć pisemnie i w pamięci wartości wyrażeń arytmetycznych,
- uczeń zna i potrafi zastosować kolejność działań,
- uczeń rozwiąże zadanie tekstowe z zastosowaniem działań na liczbach naturalnych.
Metody:
- pogadanka powtórzeniowa,
- ćwiczenia na zastosowanie teorii,
- ćwiczenia doskonalące rachunek pisemny i pamięciowy,
- rozwiązywanie zadań tekstowych.
Formy pracy :
- praca indywidualna,
- praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- kreda,
- tablica,
- plansza z mapą Polski z zadania 6,
- magnesy.
Tok lekcji
Część wprowadzająca.
Sprawdzenie obecności i pracy domowej z poprzedniej lekcji.
Część właściwa.
1. Podanie tematu i celu lekcji.
2. Pogadanka powtórzeniowa.
3. Rozdanie kart pracy dla każdego ucznia.
4. Zadanie nr 1 uczniowie rozwiązują samodzielnie następnie wspólnie sprawdzamy wyniki.
5. Zadania nr 2, 3 i 4 rozwiązują chętni uczniowie na tablicy.
6. Przypomnienie kolejności wykonywania działań.
7. Uczniowie rozwiązują na tablicy zadanie nr 5 podkreślając działanie, które należy wykonać jako pierwsze.
8. Nauczyciel przywiesza na tablicy planszę z mapą Polski, uczniowie obliczają poszczególne odległości na tablicy.
9. Zadanie pracy domowej - krzyżówka z karty pracy.
Karta pracy
Zad.1 W puste miejsca wstaw odpowiednie liczby, wykonując w pamięci kolejne obliczenia:
[pic]
Zad.2 W 1905 roku Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Miał wówczas 59 lat. W którym roku się urodził?
Zad.3 Najważniejszą roślina każdej oazy na Saharze jest palma daktylowa. Z jednego drzewa można zebrać rocznie 45 kg daktyli. Oblicz, ilu kilogramów daktyli może spodziewać się mieszkaniec oazy posiadający 230 palm.
Zad.4 Oblicz różnicę między najmniejszą liczbą czterocyfrową a największą liczbą dwucyfrową.
Zad.5 Oblicz:
a) [pic]
b) [pic]
d) [pic]
f) [pic]
h) [pic]
Zad.6 Na rysunku podane są w kilometrach odległości drogowe między wybranymi miejscowościami w Polsce.
[pic]
Odczytaj z rysunku i oblicz odległości:
a) z Gdańska przez Warszawę do Zakopanego
b) z Koszalina przez Warszawę do Lublina
c) ze Szczecina przez Poznań i Warszawę do Lublina
Praca domowa
[pic]